Magnetresonantstomograafia (MRT)

Magnetresonantstomograafia (MRT) on uurimismeetod, mis võimaldab tugeva magnetvälja abil saada keha erinevatest piirkondadest ja elunditest nii kahe- kui kolmemõõtmelisi kujutisi. MRT uuringul ei kasutata röntgenkiirgust.

Vastunäidustused

Uuringu vastunäidustuseks on südamestimulaator, kuna see võib tugevas magnetväljas seisma jääda.

Kui Teie organismis on metalli sisaldavaid objekte (metallikillud, proteesid, klapid, šundid, luumurdu fikseerivad plaadid, kruvid jne), palume sellest teavitada uuringule suunavat raviarsti ja MRT kabineti personali enne uuringuruumi sisenemist.

Kui olete rase või kahtlustate rasedust, teavitage sellest uuringule saatvat arsti või MRT kabineti personali.

Hambaplommid ja breketid uuringut ei sega kuid võivad tekitada pildile moonutusi, mis võib segada arstil pildi tõlgendamist.

Uuringuks ettevalmistus

MRT uuring ei vaja spetsiaalset ettevalmistust. Vaagnaelundite (põis, eesnääre, emakas) uuringule tulge palun täitunud põiega, s.t. olles joonud enne uuringut pool liitrit vedelikku. Igapäevaste ravimite tarvitamist võite jätkata. Samuti pole piiranguid söömisele (v.a. enterograafia). Uuringule tulles palume mitte kasutada kosmeetikavahendeid.

Uuringule eelnevalt peate Te täitma küsitluslehe, selleks palume Teil tulla kohale umbes 30 minutit varem ettenähtud uuringu ajast.

Võimalusel palume jätta ehted koju.

Üldjuhul on MRT uuringuks vajalik lahtiriietumine, selleks on meil eraldi lukustatavad MRT riietusruumid. Vajadusel antakse Teile vahetusriided.

NB! MRT riietusruumi tuleb jätta kõik isiklikud asjad: ehted, juukse-klambrid, käekell, proteesid, kuuldeaparaadid, prillid, rahakott, võtmed, magnetribaga kaardid, mobiiltelefon, muud elektroonikaseadmed jm. Enne uuringut palume välja lülitada mobiiltelefonid ja muud elektroonika-seadmed, mis võivad häirida teisi inimesi ja aparatuuri.

Uuringu teostamine

  • Uuringu läbiviimiseks asetatakse Teie peale vastavalt uuringupiirkonnale mähis ja Teid sõidutatakse MRT-aparaati, mis on umbes 1,7 meetri pikkune tunnelilaadne ruum. MRT-aparaat on mõlemast otsast avatud ja seest valgustatud. Aparaadis on ventilatsioon, mis tagab küllaldase hapniku olemasolu.
  • MRT uuringu ajal kuulete erineva tugevusega helisid. Helide summutamiseks antakse Teile kõrvaklapid või püütakse müra vähendada mõnel muul viisil. Kõrvaklappide kaudu võite soovi korral kuulata raadiot/muusikat, lapsed saavad kuulata lastejutte. Soovi korral võite uuringule kaasa võtta oma CD-plaadi.
  • Vajadusel paigaldatakse Teile uuringu ajaks EKG elektroodid, pulssoksümeetria andur või süstitakse veeni kontrastainet, mis aitab teatud haigustunnused täpsemalt esile tuua või välistada. MRT kontrastaine ei sisalda joodi ja on hästi talutav.
  • Uuringu ajal jälgitakse Teid akna ja videokaamera vahendusel ning Teil on võimalik ebamugavustest märku anda häirenupu abil või suhelda uuringut läbiviiva personaliga audiosüsteemi kaudu. Vajadusel katkestatakse uuring.
  • MRT uuring kestab umbes 15-60 minutit. Uuringu pikkus sõltub sellest, millisest piirkonnast on Teie arst uuringu tellinud. Uuringu teostamise ajal peate lamama liikumatult. Iga liigutus tekitab pildile moonutusi, mis segavad arstil pildi tõlgendamist ja nii võivad haiguslikud muutused märkamata jääda.

Kui Te arvate, et Teil tekib hirm MRT-aparaadi ees, teavitage sellest eelnevalt oma arsti ja MRT personali. Vajadusel on võimalik uuringuruumi kaasa võtta lähedane inimene.
Uuringu tulemused saate MRT uuringule suunanud raviarsti käest.

Uuringule saabudes

  • Pöörduge radioloogiakliiniku registratuuri G1 korpuse I korrusel (sissepääs L. Puusepa 8 peauksest, seejärel läbi A korpuse).
  • Esitage registratuuritöötajale saatekiri uuringuks. Saatekiri on vajalik ka tasulise uuringu puhul.
  • Registratuuri töötaja suunab Teid edasi uuringuruumi.

Telefonid

7318 528 MRT kabinet
7318 377 MRT uuringule registreerimine/uuringuaja muutmine

Koostanud Maarjamõisa radioloogiaosakonna radioloogiatehnikud: Janelle Märs, Triin Kasesalu, Mirel Takis
2013