COVID-19 vastu saavad vaktsineerida ka vanuses 12+ lapsed

17. juunist on oodatud COVID-19 vastu vaktsineerima ka lapsed alates vanusest 12 eluaastat. Vaktsineerimiseks kasutatakse Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiini.

Alaealistele peab broneeringu tegema lapsevanem või ametlik hooldaja, kes peab ühtlasi last vaktsineerimisel saatma.  Uue vanuserühma vaktsineerimine toimub samamoodi kui teistel – tuleb broneerida aeg ning minna õigel ajal kohale, kaasas isikut tõendav dokument. Pfizer/BioNTech vaktsiiniga vaktsineerimisel tuleb kuue nädala pärast teha ka teine doos, selle aeg antakse esimese doosi tegemisel.

Vaktsineerimiseks on vajalik aja broneerimine üleriigilise digiregistratuuri kaudu, kus tuleb valida „Teenus“ lahtri rippmenüüst sobiv vaktsiin. Ühtlasi on avatud kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefon 731 7200 ning riigiinfo telefon 1247.

Mai lõpus soovitas Euroopa Ravimiameti Inimravimite komitee laiendada Pfizeri vaktsiini näidustust ka lastele vanuses 12–15 eluaastat. Soovitus anti lähtuvalt kliinilise uuringu tulemustest, mis viidi läbi 2200 lapsel. Uuringu vaktsineeritud laste harus ei haigestunud ükski laps COVID-19 haigusesse, vaktsiini mittesaanud laste rühmas oli haigestumusi 16. 12–15-aastaste laste kõige sagedasemad kõrvaltoimed on sarnased, mis esinesid 16-aastastel ja vanematel. Nende hulka kuuluvad valu süstekohas, väsimus, peavalu, lihas- ja liigesevalu, külmavärinad ja palavik, kõhulahtisus. Kõrvaltoimed on tavaliselt kerged või mõõdukad ning paranevad mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Häirivate vaktsineerimisjärgsete kõrvaltoimete tekkimisel tuleb ühendust võtta perearsti infotelefoniga 1220.