Kliinikumi perekool taastab kontaktõppe

Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku perekool pakub peredele võimalust osaleda viienädalases kontaktõppes, mille eesmärk on vanemluseks ettevalmistamine.

„Tegemist on kontaktõppe vormi uuendamisega, mille esimene grupp alustab 10. mail. Kui pandeemia tõi kaasa selle, et raseduse ajal eelistati veebipõhist perekooli, siis nüüdseks näitab naiste tagasiside vajadust kontaktõppe taastamise järele. Kontaktõppe võimaluse taasloomise eesmärgiks on mitte naasta tavapärase akadeemilise loengu juurde, vaid pakkuda naistele ja peredele võimalust aktiivseks osalemiseks ja koosloomeks. Kõik perekoolis osalejad ja juhendavad ämmaemandad moodustavad sotsiaalse võrgustiku, kus sarnase kogemusega inimesed jagad oma kogemusi, soovi korral ka ebakindlust ja ärevust põhjustavaid teemasid. Kõikidel on võimalik ise teemasid ja murekohti tõstatada, et neid läbi kogemuste vahetamise ja tõenduspõhise info analüüsida,“ tutvustas naistekliiniku ämmaemand Marge Mahla.

Kontaktõppe viie nädala jooksul käsitletakse vaimse tervise, paarisuhte ja sünnitusega seotud teemasid. Lisanduvad vastsündinu eripärade ja hoolduse ning uue rolliga kohanemise teemad. Õpe toimub kolmapäeva õhtuti pärast tööpäeva.

Kontaktõppe testgruppi on oodatud osalema kuni 24 osalejat. „Naised on oodatud koos kaaslasega. Näeme viimase kümne aasta lõikes pereplaneerimisel muutust, lapseootus ei ole vaid naise projekt, pere loomine on ühine otsus ja teekond, milles tulevased isad soovivad olla aktiivselt kaasatud, osaledes nii ämmaemanda vastuvõttudel kui ultraheliuuringutel. Lisaks näeme, et järjest enam mõistetakse, et perekooli eesmärk ei ole üksnes sünnituseks ettevalmistus, vaid anda tulevastele vanematele laiemad teadmised uue rolliga kohanemiseks,“ selgitas naistekliiniku perekeskuse ämmaemandusjuht Marrit Kanna.

„Suurem teadlikkus on tekitanud ka terviseärevuse, mille võib tingida meid ümbritsev infomüra. Perekool saab olla toeks, et tulevased vanemad oskaksid leida, kasutada ja eristada tõenduspõhist infot, mida neil enda ja uue ilmakodaniku terviseteadmiseks vaja on,“ lausus Kanna.

Pärast maikuu perekooli kontaktõppe pilootprojekti läbiviimist ja analüüsimist, alustavad uued ja regulaarsed grupid septembris. Samuti toimuvad endiselt paralleelselt ka perekooli veebiloengud. Rohkem infot perekooli kohta leiab naistekliiniku kodulehelt, kodulehel on võimalik registreeruda ka maikuu kontaktõppesse.

Lisainfo
Marrit Kanna, Kliinikumi perekeskuse ämmaemandusjuht
Marrit.Kanna@kliinikum.ee
Tel: 5331 9977