Kliinikumis toimus suurõppuse Siil raames kriisiõppus Tervex

21. mail toimus Tartu Ülikooli Kliinikumis koostöös kaitseväe ja Tartu Kiirabiga kriisiõppus Tervex, mille eesmärk oli harjutada masskannatanutega situatsioonide lahendamist. Tervex õppus oli üks osa suurõppusest Siil 2022.

Kliinikumi meditsiinikoordinaatori ja 5. kliinilise valdkonna juhi dr Jaan Süti sõnul andis kriisiõppus võimaluse kontrollida kliinikumi kriisiplaani käivitamist ning mängida läbi nii masskannatanute käsitlemist erakorralise meditsiini osakonnas kui ka harjutada kogu haigla koostööd vabade voodikohtade planeerimisel, ravivahendite ja muude tarvikute võimekuse ning varu tagamisel. Tartu Kiirabi juhi dr Veronika Reinhardi hinnangul on suurõnnetuste lahendamisel väga oluline roll asutustevahelisel koostööl. Seda eelkõige koostöös kliinikumi, kaitseväe ja Terviseametiga, aga ka heade operatiivpartnerite Häirekeskuse, päästeameti ja politseiga.

Stsenaariumi järgi hospitaliseeriti kliinikumi 21. mail kahes erinevas asukohas toimunud õnnetuste tõttu 75 kannatanut. EMO sai kiirabi sündmusjuhilt teate Nooruse tänaval toimunud varingust, selle info põhjal käivitati suurõnnetuse lahendamine – erakorralise meditsiini osakond seadis end kõrgendatud valmisolekusse, kaasates ka lisapersonali. Kokku hospitaliseeriti sündmuskohalt kliinikumi 23 erineva raskusastmega patsienti. Kell 11:45 juhtus Tartus ühtlasi teine õnnetus, milles olid osalisteks nii bussitäis inimesi kui ka jalakäijaid, kellele sõiduk otsa sõitis. Praeguseks on sündmuskohalt hospitaliseeritud 52 kannatanut, nende seas nii rohelisse, kollasesse kui ka punasesse triaažikategooriasse kuuluvaid.

Patsientide rollis olid tõetruult grimeeritud vabatahtlikud. Kliinikumi töötajatest olid õppusesse kaasatud nii tervishoiutöötajad kui ka tugiteenistuste töötajad. Sündmust vaatlesid ja hindasid reageerivate tervishoiuteenuse osutajate, Eesti Kaitseväe, Terviseameti ning NATO liitlasvägede esindajad. Kriisiõppuse tulemusel uuendatakse vajadusel nii Tartu Ülikooli Kliinikumi kui Tartu Kiirabi kriisiplaani.