Meestekliiniku looja professor Margus Punab annab avaliku loengu meeste tervise teemal

Vahetult enne meestepäeva, 17. novembril, toimub Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku looja professor Margus Punabi loeng, milles antakse ülevaade Eesti meeste peamistest terviseprobleemidest ning jagatakse soovitusi tervise kontrollimiseks.

„Eesti meeste oodatav eluiga on viimastel aastakümnetel küll pikenenud, ent näeme jätkuvalt, et võrreldes naistega on meeste keskmine oodatav eluiga peaaegu üheksa aastat lühem. 2021. aastal on Eestis meeste oodatav eluiga 72,8 aastat, naistel aga 81,4. Võttes võrdluseks Põhjamaade näitajad, siis näiteks Rootsi meeste oodatav eluiga on Eesti meeste omast 8,4 aastat pikem ning Rootsi meeste ja naiste eluea vahe on vaid 3,6 aastat,“ tutvustas prof Margus Punab.

Lühemate eluaastate põhjuseks on erinevad tegurid. „Mehed tarvitavad kuni 50. eluaastani märgatavalt vähem tervishoiuteenuseid. Tervishoiusüsteemi jõuavad nad alles pärast 50. eluaastaid ning siis juba väljakujunenud raskete haigustega, mis mõjutavad negatiivselt mehe enda elu kvaliteeti ning põhjustavad ka enneaegset suremust,“ selgitas prof Punab.

Oluliseks teguriks on ka meeste enda hinnang oma tervisele. „Värskelt läbi viidud terviseuuringu põhjal hindavad 60% meestest vanuses 40–49 oma tervist vähemalt heaks. See omakorda võib olla põhjuseks, miks ei pöörduda varem oma tervist kontrollima. Kusjuures, vastanud meestest olid vaid 28% normaalkaalus ning vähematel kui pooltel meestel oli vererõhk normi piires,“ rääkis professor. Ta rõhutas, et ülekaalus meestel on ka kõrgem vererõhk ja kolesterooli tase, alarmeerivad maksanäitajad ning madalam meessuguhormooni tase ja erektsioonihäired „Meeste ülekaal on kõige olulisem ennetatav tervise riskitegur. Ülekaal suurendab riski nii südame-veresoonkonnahaiguste, diabeedi, kroonilise neeruhaiguse, luu- ja lihaskonnahaiguste, aga ka vähkkasvajate tekkimiseks,“ kinnitas meestearst Margus Punab.

Kliinikumi meestekliiniku looja ja eriala arendaja sõnul võib otsida põhjuseid ka selles, et Eestis on seni puudunud meestele suunatud soospetsiifilised ennetavad terviseprojektid. Selleks, et mehed ja ka nende lähedased oleksid kursis meeste tervise riskifaktoritega ja omaksid teavet tervisekäitumise osas, peab prof Margus Punab 17. novembril Tartu Ülikooli Kliinikumi A. Linkbergi auditooriumis meeste tervise teemalise avaliku loengu. Kohtumisel käsitletakse meeste tervise kriitilisi aspekte ja pakutakse võimalikke lahendusteid ning ka soovitusi, kuidas mees võiks ja peaks oma tervist kontrollima. Kuulama on oodatud nii mehed kui ka nende lähedased. Loengut on võimalik jälgida ka veebi vahendusel, detailsem info on leitav kliinikumi kodulehelt. Meestel sagedasemini esinevate haiguste kohta saab lugeda meestekliiniku kodulehelt.

Lisainfo:
Prof Margus Punab, meestekliinik
Margus.Punab@kliinikum.ee

Teate edastas:
Helen Kaju, kommunikatsiooniteenistus
Helen.Kaju@kliinikum.ee, tel: 5331 9423