Eesnäärme kuldmarkerite paigaldamine

Eesnäärme kiiritusravi osana on raviarst soovitanud Teie eesnäärmesse paigaldada kuldmarkerid. Markerite asetamine kasvajakoldesse või selle lähedale aitab täpsemalt tuvastada anatoomilisi piirkondi ja suunata kiiritusravi. Tavaliselt paigaldatakse 3−4 markerit, mis on väga väikesed (3 mm) ja valmistatud kullast. Markereid hiljem ei eemaldata, need ei ole patsiendile tuntavad.

Ettevalmistus protseduuriks

  • 1−2 tundi enne protseduuri võtke raviarsti määratud antibiootikum, et vältida põletiku tekkimist eesnäärmes.
  • Enne protseduuri tühjendage pärasool, kõhukinnisuse korral võite soole tühjendamiseks kasutada Microlaxi (toime saabub u 10­−15 min pärast). Microlaxi saab osta apteegist ilma retseptita.
  • Teavitage kindlasti oma raviarsti, kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid (nt Marevan, Xarelto, Aspirin jt). Vastavalt raviarsti korraldusele võib olla vajalik nende võtmine ajutiselt katkestada.

Protseduuri kulg

Markerid paigaldatakse radioloogiaosakonnas ultraheli kontrolli all. Markerite paigaldamine toimub pärasoole kaudu.

Protseduuri ajal lamate Te vasakul küljel, jalad põlvedest kõverdatud. Ultrahelianduri ja peenikese instrumendi abil viiakse markerid eesnäärmesse. Tuimastuseks kasutatakse valuvaigistavat geeli. Üldjuhul protseduur valus ei ole. Mõningast ebamugavustunnet võib tunda alakõhu ja pärasoole piirkonnas.

Pärast protseduuri

Samal päeval pärast protseduuri ja kahel järgneval päeval ei ole soovitatav teha füüsilist tööd, tõsta raskusi, tarvitada alkoholi, käia saunas ega vannis. Soovitatav on 2−3 päeva mitte seksida.

Protseduurijärgselt ja mõne järgneva päeva jooksul võib esineda vähest veritsust pärasoolest. Ka uriinis võib olla vähesel määral verd. Sperma võib olla pruunikas-hall kuni kuu aega, see pole ohtlik patsiendile ega partnerile. Need nähud mööduvad ilma meditsiinilise sekkumiseta.

Jätkake antibiootikumi võtmist vastavalt raviarsti soovitusele.

Võimalikud tüsistused

Harva esinevateks tüsistusteks võivad olla verejooks pärasoolest, kusepõiest või põletik eesnäärmes. Põletikule viitab valulik urineerimine või urineerimistakistus ajutiselt turses oleva eesnäärme tõttu. Kaasneda võib palavik.

Palaviku tõusmisel üle 38,5°C või tugeva, mitu päeva kestva verejooksu korral tuleb pöörduda erakorralise meditsiini osakonda või perearsti poole.

Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliinik
2024