Eesnäärmevähi kiiritusravi: põie ja soole ettevalmistus

Eesnäärmevähi kiiritusravis on oluline, et põie ja soole täituvus oleks ühesugune kiiritusravi planeerimise kompuuteruuringul (KT) ja edapidi kogu kiiritusravi ajal. See vähendab ravi kõrvaltoimeid ning võimaldab teha eesnäärme kiiritusravi võimalikult täpselt.

Põie ja soole ettevalmistamise olulisus

Põis asub otse eesnäärme kohal. Sobivalt täitunud põis:

 • liigub eesnäärmest eemale ning seega väheneb kiirituspiirkonda jääva põie maht ja kõrvaltoimed põiele,
 • aitab hoida eesnääret igal ravikorral sarnases asendis,
 • lükkab sooled kiirituspiirkonnast eemale vähendades soolelingude kahjustust.

Eesnääre asub pärasoole kõrval ning tema asukohta mõjutab see, kas pärasool on tühi või täis. Kõige täpsemalt saab eesnäärmevähi kiiritusravi teha siis, kui sool on tühi.

Põie ja soole ettevalmistamine

Tühjendage põis ja sool umbes 30-45* min enne raviplaneerimise KT-uuringule tulekut ning enne igat kiiritusravi.

*Näiteks, kui Teie kiiritusravi aeg on kell 9.00, siis tuleks tualetis käia 8.00-8.15  ja tühjendada põis ja sool (vajadusel kasutada Microlaxi).

Seejärel jooge 30 min enne oma kiiritusravi aega 400 ml vett. NB! JÄLGIGE KELLA!  

Kõige parem on juua puhast vett. Hoiduda tuleks mahladest, limonaadidest, teest ja kohvist. Ühe tunni möödudes on põis uuringuks ning raviks piisavalt, samas mugavalt täitunud: tunnete, et põis on täis, kuid suudate veel hoiduda selle tühjendamisest.

Põie hoidmine täitununa võib olla keeruline, eriti kui planeeritud uuringu või kiiritusravi algus hilineb. Püüdke hoiduda põie tühjendamisest, kuid kui see osutub võimatuks, pöörduge radioloogiatehnikute poole. Teil palutakse põis tühjendada ja uuesti täita ning Teie ravi algusaega muudetakse.

Raviplaneerimise KT-uuringu ja kiiritusravi ajal peab pärasool olema tühi. Oluline on tühjendada sool ka gaasidest. Enne igat ravikorda on oluline meeles pidada, kas kõht on päeva jooksul läbi käinud. Kui ei ole, kasutage selleks tund enne ravi pärasoolde manustatavat kiiretoimelist lahtistit, nt Microlaxi.

NB! Kui kõht käib läbi regulaarselt, ei ole ravi ajal lahtistite kasutamine vajalik!

Gaasivaba dieet

Alates raviplaneerimise KT-uuringule eelnevast päevast ning kogu kiiritusravi ajal pidage gaasivaba dieeti. Uuringu ja kiiritusravi ajal on oluline hoiduda puhitustest, mis mõjutavad pärasoole täituvust ja ravi läbiviimist.

Vältida tuleks:

 • kapsast (sh lillkapsas, brokkoli),
 • kuivatatud puuvilju,
 • rasvaseid toite,
 • sibulat, küüslauku ja kaunvilju,
 • karboniseeritud jooke (sh alkohoolsed joogid),
 • vürtsikaid toite,
 • liigset puuviljade tarbimist,
 • liigset toorsalatite tarbimist.

Vedeliku tarbimine

Kiiritusravile eelnevalt ja kiiritusravi ajal on oluline tarbida igapäevaselt piisavalt vedelikku. Soovitatav on tarbida 1,5–2 liitrit vedelikku ööpäevas. Kui vedelikku tarbida liiga vähe, siis imendub raviaegseks põie täituvuseks joodud vedelik kudedesse ning põie täituvus ei pruugi olla piisav. Soovitatav on hoiduda tee, kohvi ning alkoholi joomisest, sest need joogid võivad suurendada tualetis käimise vajadust ja liigselt vedelikku kehast välja viia. Piisav vee tarbimine ergutab ka soolte tööd.

Meelespea

 • Raviplaneerimise kompuuteruuringule eelnevast päevast kuni kiiritusravi lõpuni pidage gaasivaba dieeti.
 • Pool tundi enne uuringut ja kiiritusravi algusaega tühjendage põis ja sooled. Seejärel jooge põie täitmiseks 400 ml vedelikku. Soole tühjendamiseks kasutage vajadusel pärasoolde manustatavat kiiretoimelist lahtistit, nt Microlaxi. Järgige neid soovitusi põie ja soole osas kuni kiiritusravi lõpuni.
 • Teile antud kellaaeg on uuringu või ravi alguse aeg. Selleks hetkeks peab põis olema täitunud ja sool tühi ning gaasivaba. See tähendab, et ettevalmistustega kiiritusraviks tuleb alustada pool tundi enne raviks ettenähtud kellaaega. Soovi korral võite tulla tund enne ravi kiiritusravi osakonda ja alustada ettevalmistustega kohapeal.

Koostatud hematoloogia-onkoloogia kliinikus
08/2023