Fotodünaamiline ravi

Fotodünaamiline ravi

Fotodünaamiline ravi (ingl photodynamic treatment, PDT) on valgusravi meetod, mida kasutatakse peamiselt pindmiste nahavähkide ja vähieelsete seisundite raviks. Ravitoime tekib spetsiaalse pealemääritava kreemi (5-aminolevuliinhape) ja kindla lainepikkusega valguse (punane valgus) koostoimel. Antud reaktsiooni käigus leitakse üles muutunud naharakud ja need hävitatakse.

Enne protseduuri

Enne protseduurile tulekut palume nahka kreemitada niisutava kreemiga nädala jooksul.

Protseduuri ajal

Ravitoime tekkeks valmistatakse nahk protseduuriks ette (eemaldatakse koorikud ja ketud) ning kantakse nahale spetsiaalset kreemi, mis muudab naha valguse suhtes tundlikuks. Kreemi hoitakse nahal, kaitstuna valguse eest, ~4 tundi. Sellel ajal peate viibima haigla siseruumides. Seejärel mõjutatakse nahka punase valgusega.

Valgusravi ajal võite tunda põletustunnet ja valu, mistõttu võite vajada valuvaigistit (antakse protseduuri kabinetis). Tugeva valu ja põletustunde korral kasutatakse nahka jahutavaid vahendeid.

Protseduuri järgselt tekib ravitud piirkonda punetus, turse ja sügelus. Võivad tekkida ka villikesed ja märgumine, mis asenduvad koorikutega. See on oodatav ravitulemus ja võib püsida 3−5 päeva. Seejärel hakkavad põletikutunnused tasapisi taanduma, tekib ketendus.

Lõplik paranemine võib võtta aega kuni paar nädalat. Kui ravist on möödunud 3−5 päeva ning põletikutunnused (punetus, turse, villikesed) süvenevad, võib tegemist olla lisandunud bakteriaalse infektsiooniga. Sel juhul võtke ühendust raviarstiga.

Pärast protseduuri

  • Vältige otsest päikesevalgust 48 tunni jooksul (ka siseruumides hoiduge akende lähedusest).
  • Valgusele eksponeeritud aladel kasutage 48h jooksul pärast protseduuri  füüsikalise blokaatoriga päikesekaitsekreemi (SPF ³30) või tsinksalvi.
  • Kui tekivad villikesed, siis tehke neile mähiseid näiteks jahutatud kummeliteega või füsioloogilise lahusega (5−10 minutit, võib korrata paari tunni tagant) või kasutage korrapäraselt termaalvee spreid.
  • Koorikute ja ketenduse tekkel määrige nahale niisutavat kreemi, vajadusel korduvalt päeva jooksul
  • Nahka peske leebe puhastusvahendiga alates protseduurile järgnevast päevast.
  • Nahka kuivatage rätikuga õrnalt.
  • Tugeva punetuse ja turse korral võib panna õhetavale piirkonnale külmakoti või jääkuubikuid, mille ümber on paber- või kangaskäterätik. Nahka jahutage korraga 5−10 minutit, võib korrata paari tunni tagant.
  • Tugeva valu korral võite võtta valuvaigistit (paratsetamool 1000mg või ibuprofeen 400mg).

Probleemide tekkimisel (tugev valu leemendus, villid) saate lisainformatsiooni telefonidel: 731 9736, 731 9723.

Fotodünaamilise ravi protseduur toimub:
Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliinikus
Raja 31, kabinet B3054

Koostaja: dr Liisi Raam
09/2022