Kilpnäärme operatsioon

Kilpnääre on liblikakujuline organ, mis asub kaela piirkonnas. Kilpnääre toodab organismi ainevahetust reguleerivaid hormoone. Kilpnäärme operatsiooni korral eemaldatakse osa kilpnäärmest või kogu kilpnääre (türeoidektoomia), sõltuvalt haigusest. Arst võib soovitada kilpnäärme operatsiooni järgnevatel juhtudel:

  • kilpnäärme healoomuline suurenemine, mis põhjustab ebamugavustunnet või hingamis- ja neelamisraskusi;
  • kilpnäärme ületalitlus, mis ei allu ravimitele või on ravimid vastunäidustatud;
  • ebaselge loomusega kilpnäärme sõlm(ed), mille korral on kasvaja kahtlus;
  • kilpnäärme pahaloomuline kasvaja.

Enne operatsiooni

Kilpnäärme operatsiooni teostatakse üldanesteesias ehk üldnarkoosis, mis tähendab, et Te ei ole operatsiooni ajal ärkvel ega tunne valu. Vahetult enne operatsiooni pannakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse narkoosiks vajalikke ravimeid. Kui ravimid on hakanud mõjuma, paigaldab anestesioloog ehk narkoosiarst Teie hingamisteedesse toru, mille kaudu manustatakse hapnikku ja gaasilisi narkoosiaineid.

Operatsiooni ajal

Kilpnäärme operatsiooni teostamiseks teeb kirurg Teie kaela eespinnale ristisuunalise lõike. Seejärel eemaldatakse kilpnääre osaliselt või täielikult. Operatsioonihaava sulgemisel kasutatakse naha õmblemisel haavaniiti, mida hiljem eemaldama ei pea. Operatsioon kestab tavaliselt 60–90 minutit. Kui operatsioon on lõppenud, siis Teid äratatakse narkoosist ja viiakse ärkamisruumi.

Peale operatsiooni 

Kilpnäärme operatsiooni järgselt lubatakse Teid koju samal või järgmisel päeval. Tavaliselt ei ole selle operatsiooni järgselt toitumispiiranguid. Samuti ei ole olulisi piiranguid füüsilise koormuse osas, v.a raske füüsiline töö ja treening. Kui vahetus operatsioonijärgses perioodis mingi tegevus põhjustab valu, tuleb tegevus katkestada.

Kilpnäärme operatsiooni järgselt võib tavaliselt tööle naasta 1–2 nädala pärast. Kui tegemist on raske füüsilise tööga, võib olla vajalik pikem töölt eemal viibimine. 

Ravi tulemused

Kui Teil eemaldati osa kilpnäärmest, siis tavaliselt võtab allesjäänud nääre üle kogu kilpnäärme funktsiooni ja kilpnäärme hormoonide asendusravi ei ole vajalik.

Juhul, kui Teil eemaldati kogu kilpnääre, siis organism kilpnäärme hormoone enam ise ei tooda ja on vajalik tablettravi L-Thyroxiniga (nn kilpnäärme eemaldamisejärgne asendusravi). See hormoon on samasugune nagu organismi enda poolt toodetud hormoon ja täidab kõik vajalikud ülesanded organismis. Koju minemisel vormistatakse Teile ravimi retsept ja antakse juhised ravimi võtmiseks.

Operatsiooniga seotud riskid

Iga operatsioon on seotud teatud riskidega. Kilpnäärme operatsiooni tüsistuste risk on enamasti madal. Tüsistuste tekkimise risk sõltub patsiendi üldisest tervisest ja sellest, mis põhjusel operatsioon tehakse.

Võimalikud tüsistused on:

  • haavatüsistused (põletik, verevalum),
  • ajutine või püsiv kõrvalkilpnäärmete alatalitus,
  • ajutine või püsiv hääle kähedus või nõrkus,
  • üldanesteesiaga seotud kõrvaltoimed (iiveldus, neelamise valulikkus, peavalu jt).

Väga harva esinev tüsistus on verejooks operatsiooni piirkonnas, mis nõuab kordusoperatsiooni.

Head paranemist!

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgiakliinik
2024