Kuulmekile šunteerimisjärgne meelespea

Kuulmekile šunteerimise järgne periood

  • Pärast operatsiooni võib paari päeva jooksul esineda kõrvast eritist. Kui eritis kestab üle 3−4 päeva või kui esineb tugev valu, siis pöörduge kõrva-nina-kurguarsti poole.
  • Šundid püsivad kõrvas tavaliselt pool aastat kuni aasta ja väljuvad enamasti iseeneslikult. Seni kuni šundid püsivad kuulmekiles, tuleb vältida vee sattumist kõrva, nii pesemisel kui ujumisel. Selleks tuleb kasutada spetsiaalset kõrvakitti (saadaval apteegi käsimüügis). Kui vesi satub kõrva ja sealt edasi šuntide kaudu trummiõõnde, tekib enamasti põletik, mis väljendub mädas-limase eritisena kõrvast.
  • Šuntide püsimist kuulmekiles kontrollib perearst 2−3 kuu tagant. Vajadusel suunab perearst edasi kõrva-nina-kurguarsti juurde.

Võimalikud šunteerimise järgsed probleemid

  • Kui šunt eemaldub enneaegselt, paigaldab kõrva-nina-kurguarst selle vajadusel uuesti.
  • Kui šunt püsib kuulmekiles üle kahe aasta või eemaldub väliskuulmekanali asemel keskkõrva ruumi, eemaldab kõrva-nina-kurguarst šundi kirurgiliselt.
  • Šundi eemaldumisel paraneb kuulmekile enamasti paari nädala või kuu jooksul iseeneslikult. Vahel harva võib pärast šuntide väljumist jääda kuulmekile püsimulgustus, mille sulgemiseks on vajalik operatsioon (müringoplastika) juhul, kui kuulmekile auk ei ole iseeneslikult sulgunud poole aasta jooksul.
  • Vahel kujuneb pärast šunteerimist välja püsiv limaeritus kõrvast, mis kestab nädalaid või isegi kuid. Nimetatud olukord vajab jälgimist ja ravi kõrva-nina-kurguarsti poolt.

Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik

L. Puusepa 8, Tartu
Valveõde 731 9783
www.kliinikum.ee/korvakliinik

                             

Koostanud Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
09/2020