Loote väline pööre

Loote väline pööre on sünnitusabi protseduur, mille käigus tuharseisus olev loode pööratakse peaseisu. Loote välist pööret soovitatakse teha raseduse lõpul 35-36. rasedusnädalal, mil õnnestumise tõenäosus on kõige suurem. Loote välist pööret võib teha ka hiljem kui eespool mainitud ajal.

Loote välist pööret soovitatakse teha kõigil komplitseerumata juhtumitel, kui on tegemist ühe lootega. Kaksikute korral võib välist pööret teha sünnituse käigus vahetult peale esimese lapse sündimist.

Protseduuri kulg

Enne loote välise pöörde sooritamist soovitatakse tühjendada kusepõis. Teil palutakse lamada voodis peatsiosa kergelt langetatuna, et soodustada loote tuharate tõusmist vaagnas. Sellel ajal tehakse ka loote kardiogramm, et veenduda loote heaolus. Samal ajal tilgutatakse veenisiseselt emaka kokkutõmbeid ärahoidvat ravimit (tokolüüs).

Vahetult enne välist pööret selgitatakse ultraheliaparaadiga loote täpne asend emakas. Väline pööre teostatakse ultraheliaparaadi kontrolli all.

Loote tuharaid tõstetakse peopesaga õrnalt üles ja pead suunatakse teise käe abil ettevaatlikult rinnale. Väline pööre sooritatakse jõudu liigset kasutamata umbes viie minuti jooksul. Peale välist pööret tehakse uus loote kardiogramm.

Protseduuri järgselt saate lahkuda mõne tunni jooksul ja kontrollkülastus toimub reeglina rasedust jälgiva arsti juures umbes ühe nädala pärast.

Võimalikud tüsistused ja ohud

Loote väline pööre on turvaline nii emale kui lapsele. Loote väline pööre ei tekita muutusi loote vereringes. Väga harva võib tekkida lootevee puhkemine ja seoses sellega võib laps sündida enneaegsena.

Üliharva võib tekkida platsenta enneaegne irdumine, mis väljendub veritsuses või emaka kokkutõmmete tekkes ning vajaduses sooritada erakorraline keisrilõige.

Koostaja: dr. Fred Kirss