Maskiga vahemahutist ravimite inhaleerimine

Maskiga vahemahutiga manustatakse väikelastele inhaleeritavaid ravimeid. Vahemahuti kindlustab, et laps saab iga kord õige koguse ravimit.

Klappide kontrollimine

Enne vahemahuti kasutamist kontrollige, kas mõlemad klapid töötavad korralikult. Suruge vahemahuti vastu oma nägu. Te näete vähemalt osaliselt mõlemat klappi. Hingake läbi maski kergelt sisse ja välja. Väljahingamisel peab liikuma väline klapp, sissehingamisel seesmine klapp.

Inhalaatori ettevalmistamine

1. Eemaldage huuliku kate inhalaatorilt ja raputage inhalaatorit vähemalt 5 sekundit. Enne esimest kasutamist või pärast 5 (7-14 p) päevast kasutuspausi on soovitatav pihustada 2 esimest annust õhku.

2. Suruge inhalaator õrnalt inhalaatori hoidjasse. Inhalaatori huulik peab jääma vahemahuti poole.

Ravimi manustamine

  1. Laps on süles, rahulikult paigal.
  2. Hoidke vahemahuti horisontaalselt.
  3. Asetage näomask õrnalt, kuid kindlalt üle lapse nina ja suu. Vajutage pöidlaga üks kord inhalaatorile, et lasta ravimiannus vahemahutisse. Hoidke vahemahutit lapse näol paigal, kuni laps on 5–10 korda hinganud (umbes 15–20 sekundit). Hingamise kordi saate lugeda klappide liikumise järgi. Kontrollige, et sissehingamisel liiguks seesmine klapp ja väljahingamisel peab liikuma väline klapp. Üks doos ravimit ühes manustamistsüklis.

4. Seejärel eemaldage näomask lapse näolt.

5. Kui arst on määranud kaks annust, korrake punkte 2, 3, 4. Kahe annuse vahel on vaja inhalaatorit raputada.

Kui laps ärkveloleku ajal liiga palju rabeleb, võite vahemahutiga ravimit proovida anda magamise ajal. Pidage meeles, et ravimi väljastamisel inhalaatorist on oluline hoida vahemahutit õiges asendis.

Üle kolmeaastased lapsed võivad ravimit hingata vahemahuti huulikust. Sellel juhul peavad huuled olema tugevasti huuliku ümber, huulik hammaste vahel, aga mitte suruda huulikut hammastega. 

Pärast ravimi sissehingamist on vaja ravimjääkide eemaldamiseks suu limaskestalt anda imikule või väikelapsele juua, suurem laps loputab suu veega ja sülitab vee pärast loputamist välja. Sobib ka hammaste pesemine. Suu loputamine pärast ravimi manustamist aitab ära hoida soori ja häälekäheduse teket.

Pärast ravimi manustamist eemaldage inhalaator vahemahutist ja asetage huuliku kate inhalaatorile tagasi.

Vahemahuti puhastamine

Peske vahemahutit 1 kord nädalas, vajadusel sagedamini. Selleks võtke vahemahuti osadeks lahti ning puhastage need.

Kasutage kõikide osade puhastamiseks sooja vett, vajadusel seebivett. Loputage kõiki osasid hoolikalt sooja veega. Klappide käsitsemisel olge eriliselt ettevaatlik. Vältige klappide kokkupuutumist kuumuse, otsese päikesevalguse ja külmaga, kuuma veega. Pärast pesemist hoidke osad lahti võetuna toatemperatuuril, kuni need on täiesti kuivad.

Koostajad: Svetlana Vesnuhhova, Riina Rešetova ja Tiia Voor
02/2023