Omandatud trombotsüütide funktsioonihäired

Haigused või nendega seoses olevad seisundid võivad mõjutada trombotsüütide normaalset talitlust, mille tagajärjeks on omandatud trombotsüütide funktsioonihäire teke.

Põhjused, esinemissagedus ja riskifaktorid

Trombotsüüdid ehk vereliistakud on vererakud, mis on hädavajalikud vere hüübimiseks.

Trombotsüütidega seotud hüübimishäired võivad olla tingitud kas liiga vähesest või liiga rohkest vereliistakute hulgast. Ka normaalse trombotsüütide arvu korral võib vere hüübimine olla häiritud, kuna vereliistakud ei funktsioneeri korralikult.

Trombotsüütide funktsioonihäireid põhjustavad nii pärilikud haigused kui ka omandatud seisundid. Paljudel juhtudel võib trombotsüütide arv olla normis või isegi suurenenud, kuid ikkagi esineb veritsus. Trombotsüütide funktsioonihäireid põhjustavad  näiteks müeloproliferatiivsed haigused (essentsiaalne trombotsüteemia, tõeline polütsüteemia), neerupuudulikkus, müeloomtõbi, leukeemiad ning sellised ravimid nagu aspiriin ja teised mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (ibuprofeen, diklofenak, indometatsiin, naprokseen), tiklopidiin, klopidogreel, hepariin, varfariin, mõned antibiootikumid, südameravimid, antidepressandid ja allergiavastased preparaadid. Trombotsüütide funktsioon taastub, kui nende ravimite võtmine lõpetada.

Vältimine

Ettevaatlikkus ravimite tarvitamisel võib vähendada ravimitega seotud omandatud trombotsüütide funktsiooni defekte. Teiste haiguste ravi vähendab samuti hüübimishäire tekkeriski.

Sümptomid

  • Ninaveritsus
  • Igemete veritsus
  • Kergesti tekkivad nahaalused verevalumid
  • Vererohked menstruaalverejooksud
  • Pikaleveniv menstruaalveritsus

Diagnoosimine

Veritsussümptomite esinemisel tehakse mitmeid hüübimissüsteemi uuringuid.

  • Pikenenud veritsusaeg
  • Ebanormaalne trombotsüütide agregatsiooni test
  • Normaalne, kõrge või madal trombotsüütide arv

Ravi

Ravi on suunatud trombotsüütide funktsioonihäiret põhjustava seisundi korrigeerimisele. Kui on tegemist neerupuudulikkusega, vähendab veritsust dialüüs. Müeloproliferatiivsete haiguste korral võib kasu olla trombafereesist. Vajalikuks võib osutuda trombotsüütide ülekanne.

Nina- ja igemeveritsuse raviks sobib antifibrinolüütiline ravi (traneksaamhape). Osadel juhtudel aitab veritsust peatada desmopressiini manustamine. Suurt verekaotust menstruatsioonide korral saab vähendada hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite ja antifibrinolüütiliste preparaatidega.

Prognoos

Defekti korrigeerib tavaliselt trombotsüütide funktsioonihäiret põhjustanud seisundi ravi.

Koostaja: dr Julia Abubikirova
2023