Ortodontiline ravi: kiire palatinaalne laiendaja

Kiire palatinaalne laiendaja (Rapid Palatal Expander, RPE) on hammastele kinnitatud ortodontiline aparaat, mille eesmärk on ülalõua laiendamine. Laiendades suulaeõmblust, luuakse ruum lõikuvatele jäävhammastele. Hilisemas eas  korrigeeritakse aparaadiga ruumipuudust ja sellest tulenevat hambumusanomaaliat.

Aparaadi aktiveerimine

  • RPE vinti tuleb keerata vastavalt ortodondi määratud sagedusele kaasa antud võtmega.
  • Soovitame aparaati aktiveerida õhtuti, et aktiveerimisega kaasnev pingetunne jõuaks järgmiseks hommikuks taanduda.
  • Võti asetatakse aparaadi keskel oleva vindi auku ja keeratakse aparaadil oleva noole suunas ehk suuõõne tagaosa suunas nii kaugele kui võimalik, et tuleks nähtavale uus auguke.
  • Võti tuleks eemaldada samas asendis, milles tehti viimane keere, et vint tagasi ei keerduks ja nähtavale tulnud vindi uus auk jääks nähtavale.

Harjumine aparaadiga

  • Esimestel päevadel pärast aparaadi suhu asetamist võib esineda hammaste hellust ja survet suulae ning nina piirkonnas, mis kestab kuni suulaeõmblus on avanenud. Häiritud võib olla kõne ning esineda süljevoolust ja keele hellust. Võib esineda ka peavalu. Kaebused mööduvad mõne päevaga. Häiriva valu korral võib vajadusel valuvaigistit (nt paratsetamooli).
  • Aparaati aktiveerides tekib hammaste vahele suur vahe, mis viitab suulae õmbluse avanemisele. Vahe hammaste vahel on positiivne märk aparaadi toimimisest ning pärast aktiveerimise lõpetamist sulgub see lühikese aja jooksul iseenesest.

Aparaadi hooldamine

  • Aparaati tuleb pesta nagu hambaidki 2x päevas (hommikul ja õhtul) pehme hambaharja ja fluori sisaldava hambapastaga.
  • Pärast sööki loputage suud, et eemaldada toiduosakesed aparaadi vahelt. Kui toiduosakesed on aparaadi alla või külge kinni jäänud, siis eemaldage need hambaharjaga.
  • Hoiduge kleepuvatest ja kõvadest toitudest, et aparaat ei tuleks lahti ega kahjustuks.

Palun tulge järelkontrolli kokkulepitud kuupäeval! Kui mingil põhjusel ei ole võimalik vastuvõtule tulla, siis rohkem päevi, kui ette nähtud, vinti keerata ei tohi. Helistage registratuuri ja leppige kokku uus vastuvõtuaeg.

Kui aparaadi kandmise ajal tekib probleeme, nt aparaat tundub lahtine, vinti ei saa korralikult keerata, suulagi/ige on põletikus, siis ärge aparaati rohkem aktiveerige, vaid helistage registratuuri ja pöörduge vastuvõtule.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022