Ortodontiline ravi: suulaeplaat

Ortodontiline suulaeplaat on suust eemaldatav ortodontiline aparaat, mida kasutatakse:

  • kergemate hambumus- ja hammaste asendianomaaliate ravis,
  • keerulisema ortodontilise raviplaani esimese etapina või
  • ortodontilise ravi lõppedes ravitulemuse säilitamiseks.

Suulaeplaadi plastmassist osa toetub suulaele ja hammaste sisepindadele. Plaadi traatkomponentide abil korrigeeritakse hammaste asendit. Kui suulael on kitsas ülakaar, on lisaks suulaeplaadi keskel vint, mida vastavalt ortodondi soovitusele tuleb kodus aktiveerida vinti keerates. Teisi suulaeplaadi elemente pingutab ortodont plaanilisel vastuvõtul iga 4-6 nädala järel.

Suulaeplaadi suhu asetamine ja eemaldamine

Peske käed vee ja seebiga. Esimestel kordadel asetage plaat suhu peegli ees, et veenduda plaadi õiges asetuses. Plaadi paigaldamisel kasutage oma pöidlaid ja plaadi plastmassosa, ärge suruge metallklambrite peale.

Plaadi eemaldamisel võtke nimetissõrmedega tagahammastel olevatest klambritest kinni ja tõmmake alla.

Suulaeplaadi kandmine

  • Kandke suulaeplaati 24 tundi ööpäevas (või nii nagu ortodont soovitas). Võtke plaat ära vaid hammaste pesemisel, ujudes ja kontaktsportiga tegelemisel. Kui plaati ei kanta järjepidevalt, ei pruugi see enam suhu sobida, kuna hambad vajuvad oma algasendisse tagasi.
  • Kui plaat ei ole suus, asetage see spetsiaalsesse karpi; salvräti, koti või tasku sees võib see puruneda või kaduda.
  • Esimesed päevad plaadiga võivad olla ebamugavad: kõne on häiritud, hambad võivad olla hellad, tekib rohkelt sülge. Need kaebused mööduvad umbes nädalaga, kui keel ja suu harjuvad plaadiga. Valu korral võtke valuvaigistit.
  • Plaadi serv või klamber võivad hõõruda iget ja põske. Kui see juhtub, võtke ühendust ortodondiga ja paluge aega esmaabi vastuvõtuks. Enne seda võite kasutada ortodontilist vaha, mis on müügil apteekides. Võtke vahast  hernetera suurune tükike, tehke see kahe näpu vahel pallikeseks ja pange  hõõruva metallosa peale (vaha püsimiseks peab koht paigaldamisel olema kuiv).
  • Süüa saab nii plaadiga kui ka ilma. Järgige ortodondi soovitusi. Kui plaat on söömise ajal suus, ei tohi hammustada kõvasid toite – kõik juur- ja puuviljad peavad olema riivitud või tükeldatud. Peale söömist loputage plaati ja suud veega.

Suulaeplaadi puhastamine

  • Hambapesu ajaks eemaldage plaat suust. Hambaid peske harja ja  fluoriidi sisaldava hambapastaga 2-3 minutit. Seejärel peske suulaeplaat teise  harja ja vedelseebiga puhtaks, loputage ja pange suhu tagasi.
  • Plaadi desinfitseerimiseks või vanema mustuse eemaldamiseks võib kasutada apteegis müügis olevaid plaatide/proteeside puhastustablette.

Suulaeplaadi aktiveerimine

Suulaeplaadil on tavaliselt keskel vint, mis aitab laiendada hambakaart. Vinti tuleb keerata ehk aktiveerida kodus ortodondi juhiste järgi. NB! Mõnikord on ühel plaadil mitu vinti – aktiveerige vaid seda, mida ortodont on juhendanud.

Teile antakse aktiveerimiseks kaasa spetsiaalne võti ja näidatakse, kuidas seda kasutada. Kui aktiveerimine ununes, siis ärge keerake mitu korda juurde, vaid  jätkate nagu tavaliselt. Peale plaadi aktiveerimist võib tekkida pingetunne hammastele, mis möödub paari tunniga.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022