Ortodontiline ravi: võrud

Võrudega ortodontilise aparaadi kasutamine

Suust mitte-eemaldatavad ortodontilised aparaadid on levinud hambumusanomaaliate ravimeetod vahelduvas ja varases jäävhammaskonnas. Suust mitte-eemaldatava aparaadi valmistamine nõuab täpsust ja head koostööd arsti-tehniku  ning arsti-patsiendi vahel.

Võrudega ortodontilise aparaadi valmistamise etapid

  1. Esimesel visiidil asetab ortodont Teile suhu separatsioonikummid. Need on kummist rõngad, mis  pannakse  nende hammaste vahele, kuhu plaanitakse kroone või võrusid panna. Kummid aitavad tekitada ruumi hammaste vahele, et oleks võimalik järgmisel visiidil võru/krooni suhu proovida, mille külge hiljem valmistatakse aparaat. Kohe peale kummide asetamist tekib ebamugavustunne (nagu toit oleks hammaste vahele kinni jäänud) ja hambaid ei saa lõpuni kokku panna. Hambad võivad muutuda hellaks (vajadusel võtta valuvaigistit).
    Separatsioonikumme kandke kuni 14 päeva. Kui sellel ajavahemikul tulevad kummid lahti, võtke ühendust ortodondiga.
  2. Teine visiit toimub vastavalt ortodondi soovitusele 2-14 päeva peale kummide asetamist. Selle visiidi käigus valitakse võrude/kroonide suurus ja võetakse jäljend hammastest, mille järgi tehnik valmistatakse ortodontiline aparaat. Peale jäljendi võtmist asetatakse suhu uued separatsioonikummid, et hoida hambavahesid lahtistena.
  3. Kolmas visiit toimub 7-14 päeva peale teist visiiti. Vastuvõtul eemaldatakse separatsioonikummid ja asetatakse suhu ortodontiline aparaat.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022