Ortodontilise ravi lõpetamine

Ortodontiliste raviaparaatide eemaldamise järgselt algab ravitulemuse säilitamise ehk retensiooniperiood. Pärast ortodontilist ravi on hammaste asend veel ebastabiilne ja nad võivad tagasi liikuda oma endisesse asendisse. Saavutatud tulemuse hoidmiseks paigaldatakse hammastele hoideaparaadid ehk reteinerid, mida kandke vastavalt ortodondi korraldustele. Järgnevalt kirjeldame erinevaid reteinerite võimalusi.

Fikseeritud traatreteiner

Traatreteiner on täpselt hammaste järgi painutatud hoidetraat ehk reteiner, mis kleebitakse ortodontilise ravi järgselt ülemiste ja/või alumiste esihammaste taha. Fikseeritud traatreteiner hoiab hambaid uues asendis ja väldib nende liikumist ravieelsesse asendisse. Et hambad püsiks õiges asendis, võib traadi kandmine olla vajalik eluaegselt.

Kui traat tuleb lahti või läheb katki, pöörduge koheselt ortodondi vastuvõtule reteineri taasfikseerimiseks.

Traatreteinerit peske hambaharja ja pastaga sama hoolsalt nagu hambaidki. Lisaks puhastage reteineri alt spetsiaalse Superfloss tüüpi hambaniidi või peenikese hambavaheharjaga.

Suuhügienisti soovitame külastada iga 12 kuu järel, et eemaldada pigment ja hambakivi traatreteineri ümbrusest.

Eemaldatav vaakumreteiner (Essix)

Vaakumreteiner ehk vaakumkape Essix on suust eemaldatav ja läbipaistvast materjalist laboris individuaalselt patsiendi hammaste järgi valmistatud kape, mida kasutatakse pärast ortodontilist ravi ravitulemuse säilitamiseks.

Kui vaakumkapet mingil põhjusel ei saa enam kanda, see läheb katki või kaob ära, siis võtke kohe ühendust stomatoloogia kliiniku registratuuriga.

Kape eest hoolitsege ettevaatlikult, kuna see on õrn. Sellega ei tohi süüa, ega panna kuuma vette või pesta nõudepesumasinas.

Puhastage kapet kord päevas pehme hambaharja ja vedelseebi/nõudepesuvahendiga või spetsiaalse proteesi puhastusvedelikuga. Eemaldatavat reteinerit ei tohi pesta hambapastaga.

Kape hoiustamiseks kasutage spetsiaalset reteineri karpi.

Retentsiooniplaat
Retentsiooniplaat on suust eemaldatav plastmassist plaat, mis kinnitub hammaste külge klambritega. Retentsiooniplaati kandke vastavalt ortodondi soovitustele. Plaat tuleb eemaldada söömisel, hammaste pesemisel ja sportimisel, et seda mitte kahjustada.

Puhastage plaati nii nagu eemaldatavat vaakumreteineritki (vt eespool).

Pöörduge ortodontilistele kontrollvisiitidele 12 kuud, 6 kuud ja 12 kuud pärast ortodontiliste raviaparaatide eemaldamist. Essix kape võtke visiitidele kaasa.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022