Vabatahtlikud EMOs: meid ajendas soov aidata

Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna töös on COVID-19 pandeemia ajal osalenud erinevaid vabatahtlikke – enamasti kliinikumi enda töötajad, aga ka mõned teiste erialade esindajaid. Tabasime osakonnast professionaalse korvpalluri ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi korvpalli spordidirektori Janar Taltsi ning ettevõtte Verston OÜ juhatuse liikme Erkko Saluste.

Küsimuse peale, millest oli ajendatud soov enda abikäsi pakkuda, oli vastus ühene: „Tahtsime aidata, kasvõi natuke. Märkasime, kui paar nädalat  tagasi olukord haiglates taas kriitiliseks minema hakkas ning uurisime, kas meist mingitki abi oleks,“ selgitas Talts. Ta lisas, et EMO personal on nad väga soojalt vastu võtnud ning lisaks kiirele väljaõppele töö kõrvalt pidevalt juhendanud.

EMO vanemõde Mari Teugjas-Koit sõnul on vabatahtlikud olnud kiired õppijad ning osalenud nii patsientide transportimisel, kiirabitöötajate saatmisel, analüüside transportimisel laborisse kui ka olnud füüsilise jõuga abiks lihtsamates toimingutes patsientidega. „Oleme tänulikud soovi ja valmisoleku eest aidata,“ sõnas vanemõde.

Olgugi, et COVID-19 pandeemia näitab stabiliseerumise märke, kinnitavad nii Janar Talts kui ka Erkko Saluste, et on valmis panustama ka edaspidi. „Saame oma ajakasutuse seada nii, et meil oleks võimalik ka ühiskonna heaks panustada,“ ütlesid vabatahtlikud. Ühtlasi tõid nad välja, et vaatavad haiglatööle nüüd teise pilguga: „Nägime haiglatöö köögipoolt. Üks on näha seda meedia vahendusel või kogeda patsiendina spordivigastuste tõttu, ent kogemus osakonnas on muutnud meie arusaamist oluliselt. See on nagu spordis – nii kaua, kui oled mängijana platsil, saad muretult oma igapäevastele ülesannetele keskenduda, ent kui satud administratiivse poole peale, näed „päris“ köögipoolt, muresid ja väljakutseid,“ rääkis Talts.

Oma 24. novembri tööpäeva lõpetasid vabatahtlikud vaktsineerimisega. „See on meie tõhustusdoos. COVID on hetkel uus reaalsus ning usaldame meditsiini, et pandeemia ületada võimalikult kiiresti. Olen uhke, et meie ettevõttes on vähemalt ühe vaktsiinisüsti saanud täna üle 90% töötajatest, sealjuures 80% omavad juba vaktsineerimistõendit. Julgustame oma töötajaid, aga ka kõiki teisi seda kindlasti tegema,“ ütles Erkko Saluste.