Kliinikumi enam kui kahesaja aasta pikkust ajalugu iseloomustab ühest küljest teatud probleemide igihaljus, teisalt lakkamatu muutumine ja astmeline areng. 1806. aasta veebruaris, vähem kui kaks aastat peale avamist, oli prof Balk sunnitud Dörptsche Zeitungis teada andma, et kliinikum ei ole suuteline kõiki puudust kannatavaid haigeid vastu võtma, kuna selleks on raha ja ruumi liiga vähe.

Raharohkuse all ei ole kliinikum oma ajaloo vältel kunagi kannatanud, küll on aga korduvalt olnud põhjust tähistada ruumiolude olulist paranemist. Nii sai kliinikum 1808. aastal esimese päris oma maja (praegune Riigikohtu hoone Toomel), mis oli tolle aja kohta silmapaistev ehitis ja tõi kokku huvilisi lähedalt ja kaugelt. Seetõttu oli prof Balk taas sunnitud ajalehe kaudu rahva poole pöörduma: “Kõigil, kes Tartu Ülikooli Kliiniku hoonet seestpoolt näha soovivad, peab olema sissepääsuluba või prof Balki nõusolek. Tartu elanikele on külastamine võimaldatud ainult pühapäeviti, väljast sissesõitnutele tuleb prof Balk rõõmuga vastu ka teistel päevadel”.

Möödunud kahesaja aasta jooksul on selliseid vahvaid hetki olnud korduvalt. Täna on jälle päev, kus me lõikame linti oma uusima kodu sissepääsul. See on vaieldamatult suur samm nii kliinikumile kui kogu Eesti tervishoiule. Taas on tegu igati ajastuväärilise haiglahoonega, mida tullakse vaatama nii lähedalt kui kaugelt. Samas, nii nagu Toome kliinik 200 aastat tagasi, on ka see hoone ehitatud mitte selleks, et uudistajaid meilt ja mujalt kokku tuua, vaid selleks, et tagada haigetele parim ravi ja tudengitele parim õpetus. Haigla ajalugu pole iial olnud ega tohi olla ehitiste kronoloogiline jada. Hoone on vaid kest, mis tuleb täita pühendumuse, ligimesearmastuse, avastamisjanu ja teorõõmuga – ausa tööga elu hoidmiseks ja kaitsmiseks ning teadmiste ja teaduse arendamiseks, milleks nüüd on taas loodud kvalitatiivselt uus ja parem keskkond. Selleks kõigeks soovin ma kogu kliinikumiperele ja arvukatele sõpradele ning partneritele raugematut jõudu ja tänase päeva puhul õnne!

 

Urmas Siigur.
Urmas Siigur
juhatuse esimees