Ämmaemand Ilme Pärn iseseisva vastvõtu käigus patsienti konsulteerimas. Foto: erakogu.Ämmaemandate iseseisvaid vastuvõtte hakati kliinikumis teostama 1999. aastal. Esialgu toimusid need ruumipuuduse tõttu vaid üks kord nädalas ja günekoloogi vabadel päevadel.

Uude majja kolides sai naistekliinik ämmaemandate iseseisvate vastuvõttude jaoks aga kaks eraldi kabinetti. Ruumiprobleemi lahenemise tagajärjel suurenes ka iseseisvate vastuvõttude arv – iga naistenõuandla ämmaemand võtab vastu kaks korda nädalas.

Iseseisvalt tegeletakse rasedate arvelevõtmisega, normaalrasedusaegse juhendamise ja nõustamisega ning vajalike dokumentide vormistamisega. 1. aprillil jõustunud seadusega laiendati ämmaemandate õiguseid: kui siiani tuli rasedatel haigus- ja sünnituslehtede ning retseptide väljastamiseks pöörduda naistearsti vastuvõtule, siis möödunud kuu algusest on samu toiminguid võimalik teostada ka ämmaemandal.

 

Lisaks on ämmaemandatel õigus kirjutada välja rasestumisvastaseid vahendeid ja kliimaksi vaevuste leevendamise preparaate ning ta on pädev nõustama naisi soovimatu raseduse ja raseduse katkestamise, sünnituse ja sünnitusjärgse perioodi, imetamise, vastsündinu hoolduse ja arengu, naistehaiguste ja sugulisel teel levivate haiguste ning naise üleminekuea suhtes.

Kuigi enamasti tegelevad ämmaemandad iseseisvalt vaid tervete rasedatega, siis tänu sisearstidega konsulteerimise võimalusele ning ultraheli teostavate arstide vastutulelikkusele, on ämmaemandatel kokkuleppel naistearstiga võimalik jälgida ka riskirasedaid.

Ämmaemandate iseseisvad vastuvõtud võimaldavad rasedatel kiiremini konsultatsioonile pääseda, tänu millele lühenevad ka arstide vastuvõtujärjekorrad. Lisaks pühendatakse ämmaemanda iseseisva vastuvõtu käigus pöörduja probleemidele tavapärasemast rohkem aega ning vajadusel saab visiiti juba eelnevalt pikema aja peale planeerida. Samuti on eeliseks teenuse hind, mis on naistearsti vastuvõtule pöördumisest soodsam.

Kuna juba praegu on paljud kliendid avaldanud soovi raseduse jälgimiseks ainult ämmaemanda vastuvõtule pöörduda, siis on naistekliinikul lähiajal plaanis ämmaemandate iseseisva vastuvõtu teenust laiendada. Näiteks saavad naistekliinikusse pöördujad alates 2010. aasta sügisest klienditeeninduse kaudu paluda endale eraldi ämmaemanda vastuvõtu aega, millele ei pea eelnema naistearsti külastus.

 

Ilme Pärn ja Aivi Vahkal
naistekliiniku ämmaemandad