Androloogiakeskuse meestearst dr Kristo Ausmees andis koos kolleegi Gennadi Timbergiga (LTKH) ning kirjanik Jaan Kaplinskiga välja raamatu „Eesnäärmehaigused ja seksuaalsus“.

Möödunud kuu lõpus ilmunud esimene raamat sarjast "Mehe tervis" annab ülevaate erinevatest eesnäärmehaigustest, nende omavahelistest kokkupuutepunktidest, seostest seksuaalhäiretega ning soovitatavatest diagnostika ja ravimeetoditest. Raamatu näol on tegemist seni ainukese eesnäärmehaiguste ja seksuaalsuse seoseid selgitava teosega, mille on kirjutanud eesti autorid.

Lisaks leiame raamatu kaante vahelt kirjanik Jaan Kaplinski isiklikel kogemustel põhineva mõtiskluse eesnäärmehaiguste ja seksuaalsuse seostest läbi erinevate elukümnendite.

 

Kliinikumi Leht

 

Kommentaar:

Raamatu tagakaanel kommenteerib teost tabavalt näitleja Hannes Kaljujärv, kelle arvates peaksid seda lugema kõik mehed, kes tahaksid näha elu jooksul võimalikult palju kevadeid. Loomulikult soovitan silmaringi laiendamiseks raamatut lugeda ka kõigil naisterahvastel.

 

Teoses kajastub autorite tänane nägemus mehe tervise olulistest komponentidest – seksuaalsusest ja eesnäärmehaigustest ning nende probleemide omavahelistest seostest. Haiguste väljakujunemine on enamasti seotud meie endi elustiili ja erinevate riskifaktoritega ning suuremalt jaolt on seosed pikaajalised ja multifaktoriaalsed.

Väärtust lisab raamatule ka fakt, et esmakordselt julgeb üks tubli eesti mees avalikult kirjeldada oma tundeid, hirme ja läbielamisi, mida on mõjutanud eesnäärme ja seksuaalsusega seotud kroonilised haigused ja ravi. Jaan Kaplinski on selles osas mitmeski mõttes teenäitaja. Ilmselt on see samm ka väga vajalik ja Eesti tulevikule mõeldes ülioluline.

 

Dr Kristo Ausmees.
Dr Kristo Ausmees
androloogiakeskuse meestearst, raamatu „Eesnäärmehaigused ja seksuaalsus“ kaasautor