Ortodontiline ravi: kaksikplokk ehk twin block

Mis on kaksikplokk ja kuidas see töötab?

Kaksikplokk koosneb kahest eemaldatavast ortodontilisest plaadist, mis sobivad nii ülemistele kui ka alumistele hammastele. Plaatide peamine eesmärk on tagada, et alumised hambad oleksid juhitud ettepoole ja ülemised hambad kattuksid õigesti alumistega. Plaatidel võivad olla lisaks vedrud üksikute hammaste liigutamiseks või vindid hambakaare laiendamiseks.

Kuidas plaadid suhu asetada?

Alguses on soovitav asetada plaadid suhu peegli ees. Asetage plaadid õigesse asendisse ja lükake õrnalt sõrmedega vastu plastamassist plokke või aparaadi suulae osa. Plaadid peavad klõpsuga fikseeruma õigele kohale. Plaati ei tohi suruda metallklambritest.

Kuidas plaate suust ära võtta?

Twin Block-i ülemise osa eemaldamiseks kasutage oma nimetissõrmi, et tõmmata plaatide tagakülgedel asetsevad metallklambrid allapoole. Alumise plaadi eemaldamiseks lükake seda ülesse pöialde abil. Esihammaste klambrid on õrnemad, mistõttu peaks kasutama tagumisi aparaadi eemaldamiseks.

Mida oodata aparaadi kandmise esimestel päevadel?

Esimestel päevadel muutub kõne, suureneb süljeeritus, võivad tekkida raskused neelamisel. Need sümptomid vähenevad mõne päeva jooksul. Kõne normaliseerumiseks võib lugeda teksti kõva häälega 5-10 minutit päevas.

Plaadid muudavad lõualuude asendit, mis võib põhjustada lihaste ja hammaste hellust ja valulikkust. Valu korral võib kasutada valuvaigistit.

Kuidas plaate hooldada?

Twin Block-i peab kandma kogu aeg, ka öösel ja pehme toidu söömisel. Võtke plaadid suust ära vaid siis, kui pesete hambaid, ujute, tegelete kontaktspordiga või sööte kõva või kleepuvat toitu.

Kui plaate pole korralikult kantud, siis ei sobitu need enam hästi ja võib tekkida ebamugavus kandmisel.

Twin Block-i hoidmiseks peab kasutama spetsiaalset karpi. Kui ühe plaadi kandmine pole võimalik mingil põhjusel, peab teise osa ka ära võtma.

Twin Block-i peab puhastama iga päev pehme hambaharja ja sooja veega (mitte kuuma veega). Puhastamiseks sobib kõige paremini hammaste pesemise aeg. Desinfitseerimiseks võib kasutada apteegis müügis olevaid vees lahustuvaid tablette.

Loputage plaate veega ka peale söömist.

Kuidas plaate aktiveerida?

Aktiveerimiseks keerake vinti ortodondi juhiste järgi, kasutades spetsiaalset võtit. Keerata tuleb iga nädal samal ajal. Selleks et keeramine ei ununeks, soovitame valida kindla päeva ja lisada meeldetuletus telefoni või kalendrisse.

Keeramisel asetage võti auku ja keerake noolega näidatud suunas, kuni uus auk on nähtav. Kui on näha, et on tekkinud lisaruum ülemise plaadi keskele, siis on plaat õigesti aktiveeritud. Te võite tunda plaadi suhu asetamisel pinget, mis kaob mõne tunni jooksul.

Probleemide korral võtke ühendust registratuuriga!

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi stomatoloogia kliinik
2022