k14.09-16.09.2016 toimus Prahas V Euroopa vaimse tervise konverents. Tartu Laste ja noorukite vaimse tervise keskusest osalesid  Maarja Koort, Marietta Juurikas, Ilona Seedre, Liili Saar, Egle Aul, Külliki Veigel ja Marianne Kaasik.

gr

Ka seekordne Euroopa vaimse tervise konverents Prahas keskendus multidistsiplinaarsetele diskusioonidele ja koostööle, kuhu kuulusid erinevad vaimse tervisega seotud ja tegelevad eksperdid ülemaailma ja selle teenuse kasutajad. Võimalus oli käia kuulamas erinevaid ettekandeid.

osSeekord õnnestus neljal inimesel seltskonnast külastada kahte haiglat- Magdalena p.o.s ravikodus ja Bohnice psühhiaatria haiglas.

Bohnice psühhiaatria osakondadest on moodustatud Praha linna äärde linnak, mille keskmeks on kirik. Külastati laste psühhiaatriat, mis on jaotatud kaheks leeriks, mis mahutab kokku 44 last. Poisid ja tüdrukud viibivad osakondades eraldi.

psBohnice psühhiaatria osakondadest on moodustatud Praha linna äärde linnak, mille keskmeks on kirik. Külastati laste psühhiaatriat, mis on jaotatud kaheks leeriks, mis mahutab kokku 44 last. Poisid ja tüdrukud viibivad osakondades eraldi.

Lastel on ettenähtud 5 tundi õppetööd, peale mida on võimalik tegeleda vabaaja tegevustega – milleks on erinevad kunstiringid, poksimine, võimlemine, trummi löömine, televiisori vaatamine, õues käimine, arvutis viibimine. Osakonnas on üks jälgimispalat ning tavapalatid. Palatites on enamasti korraga kolm last.

os2Magdalena p.o.s on tegemist sõltumatu organisatsiooniga, mis pakub pikaajalist teenust enesega toimetulemiseks narkootikumi probleemidega noortele alates 18. eluaastat.  Organisatsioon sai alguse 1998 aastal, mis asub Prahast 35 km kaugusel. Magdalena ravikodu asub vanal militaaralal, mille suurus on 18 ha.

Noored, kes sinna jõuavad, on läbinud esimese faasi, mis on riiklik haigla. Pärast seda peavad programmi kandideerijad kirjutama motivatsioonikirja ja CV, kellega töötajad kokku saavad, et valikud teha.

os3Ravikodus peavad noored läbi käima erinevad faasid, et taasiseseisvuda ja ellu „tagasi minna“ . Esimeses faasis (valge pall) on saabujad omaette (harjuvad, on sõltuvad personalist)  ja neil mingeid kohustusi ei ole. Järgmises faasis (roheline pall) kolivad kliendid peamajast kaugemale ja peavad iseseisvalt toime tulema oma majapidamises (väike majake). Töötajate eesmärk ongi noori taas iseseisvamaks muuta. Kolmandas faasis (punane) on noored juba ülemused erinevates valdkondades (nt köögiboss, farmiboss, koristusboss jne), kes juhivad ja annavad korraldusi teistele. 4 faas (sinine pall) toimub ettevalmistus koju minemiseks (kuu aega). Nende faaside ajal aitavad töötajad tegeleda noortel erinevate probleemidega, mis neil sõltuvusainete tarvitamisega tekkinud on - suured võlad, pere probleemid, kool (õppetöö), uue töö leidmine.
nrIgapäevaselt toimuvad psühhoteraapia ja erinevad vestlusringid. Pallid, mis on kahevärvilised, tähendab, et on toimunud tagasilangus. Näiteks ei ärka õigel aja, ei võta vastutust, ei räägi teraapias sellest, millest peab rääkima. Personal töötab ravikodus vahetustega ja on olemas, kui klient neid vajab. Ravikodust läinud noorte tervenemise protsent on 70%.

maGongikell, mida kliendid saavad kasutada, kui tekivad emotsioonid, millega nad iseseisvalt toime ei tule. Kui klient kasutab seda, peavad töötajad minuti jooksul reageerima, pärast mida toimub vestlusring emotsioonidega toimetulemiseks.

 

 

 

 

 

goKlientidele korraldatakse palju väljasõite ja traditsiooniks on teha suured fotokollaažid, mida leiab ravikodu igalt seinalt.

         

 

 

 

 

 

vi tr 

vo

Kokkuvõtvalt oli Lõuna-Eesti laste ja noorukite vaimse tervise keskuse töötajatel elamusterohke reis. Nähti ja kuuldi, kuidas läheb meie kolleegidel üle maailma ning pandi uusi ja huvitavaid süsteeme kindlasti kõrva taha.