Artroskoopia live-kirurgia päevadel on võimalik osaleda Baltimaade ainulaadsel operatsioonil

1.–2. septembril 2022 toimuvad Tartu Ülikooli Kliinikumis hüppeliigese haigustele pühendatud Tartu live-artroskoopia päevad, mille eesmärk on kaasata osalejad operatsioonide läbiviimisesse reaalajas ülekannete kaudu.

Kliinikumi sporditraumatoloogia keskuse juhi dr Leho Ripsi sõnul on Tartu artroskoopia live-kirurgia päevad oma programmi ja osalejate tõttu ainulaadsed Eestis. „Konverentsil osalejatel on võimalik kahe päeva jooksul näha ja kogeda hüppeliigese piirkonna artroskoopilisi ja endoskoopilisi operatsioone reaalajas koos selgituste ja tagasisidega ning kuulata ka huvitavaid loenguid erinevatest patoloogiatest. Operatsioonid viiakse läbi seitsmel patsiendil, kellel on hüppeliigese piirkonna haigused või vigastused,“ tutvustas dr Rips.

Dr Ripsi sõnul on Eestis hüppeliigese piirkonna kaebustega patsiente tuhandeid. „Traumapunkti pöördujatel esineb väga palju hüppeliigese vigastusi, kusjuures suurem osa vigastanutest ei pruugi erakorralisele vastuvõtule üldse pöörduda ning kaebused tekivad alles hilisemas järgus,“ sõnas sporditraumatoloogia keskuse juht.

Tartu artroskoopia live-kirurgia päevadel on võimalik näha hüppeliigese piirkonna haiguste ravi mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud ortopeedide poolt. Sealhulgas maailma kahe tippkirurgi, prof Niek van Dijk Hollandist ja prof Jon Karlsson Rootsist, osalusel. „Prof Niek van Dijk on tuntud hüppeliigese kirurgia mitmete uute ravimeetodite juurutajana ning tunnustatud teadlasena rahvusvahelisel areenil. Tartus viib prof van Dijk läbi hüppeliigese kontsluu luu- ja kõhredefekti asendamise personaliseeritud mikroimplantaadiga. Sarnane operatsioon tehti esmakordselt kliinikumis selle aasta veebruaris ning senini puudub meie lähinaabritel Baltikumis ja Soomes sarnane kogemus,“ kirjeldas dr Rips. Ta lisas, et vähemolulised ei ole ka Göteborgi Ülikooli ortopeedia ja sporditraumatoloogia professor Jon Karlssoni tehtavad operatsioonid, kes on samuti maailma üks parimaid hüppeliigese piirkonna vigastustele spetsialiseerunud ortopeede ning väga paljude teaduspublikatsioonide autor. Lisaks osalevad live-ülekannetes jälgitavatel operatsioonidel dr Vytautas Kimtys Leedust, prof Jüri Toomas Kartus Rootsist ja dr Juris Bruklis Lätist. Kliinikumist on esindatud prof Aare Märtson, dr Toomas Tein, dr Reedik Pääsuke ja dr Madis Rahu. Tallinnast tulevad dr Mihkel Mardna, dr Kristo Kask ja dr Paul-Sander Vahi. Füsioteraapia-alaseid teadmisi ja praktilisi töövõtteid demonstreerivad Tauno Koovit ja Mihkel Luik kliinikumi sporditraumatoloogia keskusest.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar hindab kõrgelt võimalusi omandada maailmatasemel teadmisi siinsamas Eestis. „Reaalajas operatsioonid, mida oma eriala parimad kirurgid samaaegselt kommenteerivad, sealjuures vastates ka saalisviibijate küsimustele, peegeldavad tegelikke olukordi lõikustel, kus ette võib tulla ka ootamatusi ja planeeritud tegevuste muutusi, mis nõuavad kiiret reaktsiooni ja otsuseid. Nii loome patsientide jaoks parimat teadmist siinsamas kliinikumis,“ lausus dr Kotsar.

Artroskoopia live-kirurgia konverentsipäevad toimuvad 1.–2. septembril Tartu Ülikooli Kliinikumi A. Linkbergi auditooriumis ja päevakirurgia operatsiooniplokis. Kursusele on oodatud osalema nii erialaga seotud ortopeedid, spordiarstid, arst-residendid ja füsioterapeudid, aga ka kõik teised teemast huvitatud. Täiendava võimalusena toimub operatsioonidest ja loengutest ülemaailmne online ülekanne ehk webinar. Dr Leho Rips lausus korraldusmeeskonna nimel, et COVID-19 tõttu on olnud erialased konverentsid pausil. „Tartu artroskoopia live-kirurgia päevad on esimene suurem ortopeediakonverents, millega püütakse taastada tavapärane, pandeemiaeelne töörütm. Ka webinari formaadi lisandumine tuleneb kaugõppe nõudlusest ja võimalusest pakkuda ülemaailmselt tippkonverentsi nn koju kätte vormis. Tänan korraldajate nimel nii kliinikumi Arendusfondi kui ka erasektori toetajaid, kes aitavad konverentsi toimumisele kaasa,“ ütles dr Rips lõpetuseks. Konverentsi õnnestumisse panustavad väga olulisel määral lisaks sporditraumatoloogia keskusele ka operatsiooniteenistuse õed, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku meeskond, tugipersonal ja Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Selts.

Konverentsile registreerumine on võimalik kogu konverentsi ajal webinaris ja kohapeal 1. septembril kell 8:00ni. Detailsem päevakava ja registreerime asuvad SIIN (www.artroskoopia.ee). Iga konverentsil osalenu tasust kantakse 10 eurot Ukraina tervishoiusüsteemi toetuseks.

Lisainfo
dr Leho Rips, Sporditraumatoloogia keskuse juht
Leho.Rips@kliinikum.ee
Tel: 513 3474