Euroopas ainulaadne 3D-tabletiprinter asub Kliinikumis

Tartu Ülikooli Kliinikumi apteegis on nüüd Euroopas ainulaadne 3D-tabletiprinter, mis võimaldab valmistada väga täpseid ravimiannuseid  patsiendisõbralikus ravivormis. 3D-prinditud tabletid on abiks eelkõige lastele ja neelamishäiretega patsientidele. 40 320 eurot maksnud 3D-tabletiprinteri ostu finantseeris Lastefond.

Tartu Ülikooli Kliinikumi apteegi vanemproviisori Jana Lassi sõnul ei toodeta paljude ravimite puhul lastele sobivaid annuseid, sest ravimitööstus keskendub eelkõige suuremale tarbijaskonnale ehk täiskasvanutele: “Kui lapsele sobivat ravimvormi või annust ei ole, siis purustatakse apteekides näiteks täiskasvanutele mõeldud ravim ning kaalutakse vajalik annus paberkottidesse või segatakse suspensioonialusega. Haiglatöötajatele ning lapsevanematele on apteegi poolt tehtud juhendid, kuidas pulbrit võib lahustada või suspensiooni täpselt mõõta. Prinditud tablettide puhul on tegemist patsiendisõbalikuma ravimivormiga kui näiteks pulbrilistel ravimvormidel, sest neid on kergem võtta,“ lisas vanemproviisor Jana Lass.

3D-tabletiprinteris kasutatakse erinevatest abiainetest koosnevat ravimitinti, millele apteegis lisatakse enne printimist toimeaine. Iga prinditud tablett kaalutakse valmistamisel printeri kaalu abil ning täpsest kaalust kõrvalekaldumine kuvatakse kohesel.

Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse juht, professor Katrin Õunap toob omakorda näite, kus vanematel tuli glükosüülimise defektiga lapsele manustada 3 korda päevas koos toiduga 5 grammi ülimagusat ravipulbrit: „Palju kergem oleks seda pulbrit anda tabletina. Teine näide puudutab off-label ravimit, mida toodetakse 150 mg tabletina kuid väike laps vajab seda vaid 3–5 mg ühe kilo kohta. Ravimit tuleb annustada täpselt ning 150 mg tableti jagamine näiteks 30 mg tükkideks on pea võimatu. 3D-tabletiprinter annab meile täiesti uue võimaluse ja arvestatava kokkuhoiu,“ lisas professor Õunap.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul tähendab 3D-tabletiprinteri soetamine laste ja perede jaoks taas ühe arvestatava mure – kuidas saada laps ravimit võtma, ära langemist: „Haiglasolek ja haigusega  võitlemine on alati väga raske ning iga väiksemgi detail, mis aitab lapsel ennast hästi tunda, on tegelikult kulla hinnaga,“ lisades, et Lastefondi jaoks on kulla hinda väärt kõik heateod, mis aitavad fondil missiooni täita ning annavad jätkamiseks kindlustunde. Ta tänas ka tabletiprinteri ostuks 10 000 eurose annetuse teinud põllumajandusettevõtet Baltic Agrot: “Baltic Agro koos Eesti põllumeestega on just selline ettevõte, kelle abile saame juba aastaid loota. Suur, suur aitäh, et hoiate abivajavaid lapsi oma südames!“

Lisainfo
Siiri Ottender-Paasma, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi strateegiajuht, juhatuse liige
Siiri.Ottender@lastefond.ee, tel: 507 4919

Jana Lass, Tartu Ülikooli Kliinikumi vanemproviisor
Jana.Lass@kliinikum.ee