I trimestril on võimalik teha kahte erinevat sõeluuringut:
I trimestri vereseerumi sõeltest
Raseduse 9.-11. nädalal määratakse veeniverest (5ml) kahe aine sisaldust:
- PAPP-A (rasedusega seotud plasma proteiin) ja
- vaba β-hCG (vaba beeta - kooriongonadotropiin)
Saadud andmed sisestatakse arvutiprogrammi PRISCA, kuhu lisatakse veel vajalikke andmeid: raseduse suurus, raseda kaal, raseda vanus, suitsetamine. Nende andmete alusel arvutatakse igale rasedale individuaalne risk, mida väljendatakse suhtearvuna (nt. 1:56, 1:3487 jne).
I trimestri kombineeritud sõeluuring
Sobivaim aeg testi tegemiseks on 11.-13. rasedusnädal. I trimestri kombineeritud sõeluuring koosneb kahest osast:
- ultraheliuuringust (UH-uuring) 12.-13. rasedusnädalal
Uuringut võib teostada litsentseeritud spetsialist, kes hindab loote arengut ning mõõdab lootel kukla piirkonnas oleva vedelikukogumi suurust (NT e. nuchal translucency mõõtmine). Loote arengus on normaalne, et just 11.-13. rasedusnädalal koguneb lootel kuklapiirkonda veidi vedelikku, mis hilisemas arengus taandub. Kui aga turse kukla piirkonnas on suurenenud, siis on kromosoomihaiguse esinemise tõenäosus on tõusnud. Kombineeritud riskihinnangu andmise eelduseks on, et UH-uuringu teostaja omab FMF (Fetal Medicine Foundation) litsentsi või on saanud koolituse vastava kursuse läbinud spetsialisti käe all.
- vereproovist
Vereanalüüsil (5 ml veeniverd) raseduse 9-11 nädalal määratakse kahe aine sisaldust: PAPP-A (rasedusega seotud plasma proteiin) ja vaba β-hCG (vaba beeta-kooriongonadotropiin). Saadud väärtused sisestatakse arvutiprogrammi PRISCA. Riski hindamisel arvestatakse ka teisi olulisi andmeid raseduse kohta: raseduse täpne suurus, raseda kaal ja vanus, suitsetamine ning muud. Nende koondandmete alusel saadakse kombineeritud risk (NT + I trimestri vereseerumi markerid), mida väljendatakse suhtearvuna (nt. 1:45, 1:5467 jne.). Tulemus saadakse I trimestril (12.-13. rasedusnädalal).