Kliinikum tunnustas tervishoiuvaldkonna töötajaid (12.05.2025)
9. mail toimus Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ühine sündmus „Tervishoiu südamed“, mille eesmärk oli traditsiooniliselt õdede päeva puhul kokku tuua õed, ämmaemandad ja teised tervishoiuvaldkonna spetsialistid. Sündmusel kuulati ja arutati, kuidas sünnivad koostööst inspireeritud ideed ning kuidas need teoks saavad. Valdkonna töötajate väärtustamiseks tunnustati sündmusel ka tulevikutegijaid ning parimaid praktikajuhendajaid. Päeva teine pool jätkus kergemas rütmis meelelahutusega ja üllatusesinejaga.
Tartu Ülikooli Kliinikumi aasta õendusvaldkonna töötajaks ehk tuleviku tegijaks on Svetlana Kozlova. Ta töötab psühhiaatriakliiniku ambulatoorse psühhiaatria keskuses, olles läbinud terviseteaduse magistriõppe vaimse tervise suunal. Õpingud omakorda innustasid Svetlana Kozlova uurima tööalaste oskuste arendamiseks enesetäiendamiste erinevaid võimalusi ning haaras kinni võimalusest saada väljaõpe ka dialektilise käitumisteraapia (DKT) meeskonnas. DKT eesmärgiks on aidata õppida impulsiivsetel ning ülemäärase emotsionaalsusega patsientidel paremini hallata oma emotsioone, parandada suhteid, vähendada enesetapumõtteid ja enesevigastamist. DKT meeskonnas on mitu grupijuhti, nendest üheks tubliks grupijuhiks ja eestvedajaks on olnud Svetlana.
Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme, õenduse ja patsiendikogemuse juhi Ilona Pastaruse sõnul on patsiendid, kellega Svetlana koos meeskonnaga on tegelenud, saavutanud parema kontakti iseendaga, omandanud oskused oma mõtlemist ja käitumist tasakaalukamas muuta, on hakanud ennast aktsepteerima, nende haiglaravi vajadused on vähenenud läbi parema toimetuleku. „Svetlana soov läbi enesearengute olla toeks patsientidele ja kolleegidele, pühendumus oma tööle, on innustavaks eeskujuks meile kõigile. Soovin talle palju õnne veelkord!“ tunnustas juhatuse liige Pastarus.
Lisaks tunnustati valdkonna töötajaid eripreemiatega.
Südamega meeskonna looja – Lili Koch. 3. intensiivraviosakonna õendusjuhi Lili Kochi inimlik ja uuendusmeelne juhtimisstiil on kujundanud osakonnast ühtse, toetava ja professionaalse meeskonna. Lili on eeskujuks empaatilise, kuulava ja lahendustele orienteeritud juhina, kelle pühendumus ulatub kaugemale tööülesannetest – ta on meeskonna süda ja vaimne tugisammas.
Südamega töökultuuri hoidja – Mari Teugjas-Koit. EMO töötajad panustavad ühiselt töö- ja suhtluskultuuri edendamisse, nende südikus ja südamega panustamine väärivad märkamist ja tunnustamist ning ühtlasi on eeskujuks ja julgustuseks ka teistele üksustele ja kliinikutele. Mari on kindlasti üks nendest inimestest, kelle pühendumine on teinud EMO heaks paigaks.
Kartmatu uustulija – Kristiina Bamberg. Kristiina on alates augustist kardioloogia osakonna õendusjuht, võttes ametikohale kandideerides vastu väljakutse olla kahe erineva osakonna õendusjuht. Tema esimene tööaasta on sisaldanud järgemööda erinevaid väljakutseid, millest ta on vaid õppinud ja kasvanud. Lisaks õendusjuhi tööle osaleb ta jätkuvalt ka EKMO meeskonna töös ja koduvalveringis.
Inspireeriv raviteekondade koordineerija – Riina Kubja. Torakaalkirurgia ja kopsusiirdamise osakonna eriõde Riina on loonud tugeva sideme patsientide ja ravimeeskondade vahel, tema koordineerimisel on kujunenud toetav raviteekond, kus iga patsient saab personaalset, järjepidevat ja professionaalset abi. Riina on usaldusväärne teejuht patsientidele ning innustav eeskuju kolleegidele.
Talent oma erialal – Jelizaveta Afanasjeva. Jelizaveta on pühendunud ja professionaalne kardiointensiivravi osakonna füsioterapeut. Vaid lühikese ajaga on ta tõestanud end kiirelt areneva, koostöövalmi ja patsiendikeskse spetsialistina, kes näeb raviteekonda tervikuna. Jelizaveta panustab aktiivselt varajasse taastusravisse, annab patsientidele ja nende lähedastele väärtuslikke nõuandeid ning aitab tagada sujuva ülemineku haiglast kodukeskkonda. Tema panus meeskonnatöösse ja füsioteraapia arendamisse on märkimisväärne ning inspireeriv.
Talent oma erialal – Karolin Kuiv. Ortopeedia osakonna füsioterapeuti Karolini tunnustataksetema elurõõmu, initsiatiivi ja patsiendikeskse mõtteviisi eest. Tema soe olek ja koostöövalmidus loovad positiivse töökeskkonna, kus ideed saavad teoks ja patsiendid tunnevad end hoituna. Karolini pühendumus on toonud kaasa väärtusliku panuse – õlaliigese endoproteesimise infomaterjali kavandi, mis aitab nii patsientidel kui kolleegidel paremini taastumisprotsessis orienteeruda.
Talent oma erialal – Kertu Pihlakas. Akuutpsühhiaatria keskuse õdeKertu hoolib igast oma patsiendist ja annab endast tööl maksimumi, otsides patsiendile parimad lahendused. Kolleegid iseloomustavad Kertut kui särasilmset, uudishimulikku, abivalmit ning alati lahendustele orienteeritud suhtumisega kolleegi, kelle poole on hea enda probleemidega pöörduda. Kertu on üks akuutpsühhiaatria õenduse tugisammastest, kelle panus psühhootilise häirega patsientide raviteekonna arendamisel on kliinikule ülimalt väärtuslik.
Talent oma erialal – Ulvi Eit. Rütmihäirete osakonna õde Ulvit tunnustataksetema kiire arengu, uudishimu ja pühendumuse eest rütmihäirete valdkonnas. Ulvi panustab stimulaatoriga patsientide kodujälgimisse ning on valmis arenema erinevate uute protseduuride tegemisel. Tema teotahe ja positiivne energia on innustuseks nii patsientidele kui kolleegidele.
Lisaks tunnustas Kliinikum koostöös Tartu Tervishoiu Kõrgkooliga töötajaid, kes juhendavad igapäevase töö kõrvalt tulevasi kolleege. Parimateks praktikajuhendajateks valisid üliõpilased Juta Ernitsa ja Imbi Ojaste.
Kliinikud ja teenistused esitasid ka üle 30 inspiratsiooniteo, mille aluseks oli koostöö väärtustamine, ravitöö kvaliteedi ja ohutuse parandamine, töö- ja suhtlemiskultuuri edendamine, uuenduste juurutamise toetamine ja arendustöö erialases praktikas.
Lisainfo
Ilona Pastarus, juhatuse liige
Ilona.Pastarus@kliinikum.ee