Kliinikumis kehtib kollane COVID-19 ohutase

Sellest nädalast on Tartu Ülikooli Kliinikumi COVID-19 ohutase kollane. Ohutase muutumine punasest kollaseks oli võimalik tulenevalt nakatumisnäitaja ja hospitaliseeritavate patsientide vähenemisest.

„Meil on hea meel, et Tartu Ülikooli Kliinikumi hospitaliseeritavate patsientide osas on toimunud stabiliseerumine, mis on ka väikese langustendentsiga. Igapäevaselt tuuakse kliinikumi 4–6 haiglaravi vajavat COVID-19 patsienti, mis on pea poole võrra vähem kui paar nädalat tagasi,“ kirjeldas Tartu Ülikooli Kliinikumi ravijuht dr Andres Kotsar.

Ravijuhi sõnul on sel nädalal suurendatud ka plaanilise statsionaarse haiglaravi mahtu. „Oleme paindlikud ning valmis operatiivselt plaanilist kirurgilist ravitööd taastama. Sel nädalal oleme avanud neli seni suletud olnud operatsioonituba. Plaanilise ravi taastamisel jälgime, et operatsioonide-järgne intensiivravi vajadus oleks kaetud ning et saame samal ajal tagada intensiivravi ka COVID-19 patsientidele ja teistele erakorralistele haigetele,“ ütles dr Kotsar.

Kollase ohutaseme juures testitakse endiselt SARS-CoV-2 suhtes patsiente, kes tulevad plaanilisele või päevakirurgilisele ravile. Testimise kohustust ei ole tõhustusdoosiga vaktsineeritud patsientidel ega ka patsientidel, kellel on eelneva 180 päeva jooksul diagnoositud COVID-19, niisamuti ei ole vaja testida COVID-19 sümptomiteta kuni 7-aastaseid lapsi. Vastuvõtule ja päevaravile tulevaid patsiente ning nende saatjaid ei testita, ent säilib kohustus kanda kirurgilist maski, mille saab kliinikumi ruumidesse sisenemisel. Kollase ohutaseme juures on lubatud ka patsientide külastamine COVID-19 tõendiga (EL digitaalne COVID tõend või paberkandjal immuniseerimispass). Teistel põhjendatud erijuhtudel on vajalik külastamine leppida kokku raviarstiga.

Kliinikumis on kolm COVID-19 ohutaset – roheline, kollane, punane. Iga ohutaseme juures on toodud juhised töötajatele, patsientidele, lähedastele ja saatjatele ning üliõpilastele. Ohutaseme määramisel arvestatakse mitmeid erinevaid aspekte – epidemioloogilist olukorda, riigi ohutaset, Tartu Ülikooli teadlaste mudelprognoose, haiglaravil viibivate COVID-19 patsientide arvu, hospitaliseerimise eeldatavat kasvu.

„Vaadates 2021. aastale tagasi, siis kehtis roheline ohutase kliinikumis vaid ligi kuu aega – 25. juunist kuni 2. augustini. 2. augustist muutus ohutase taas kollaseks nii nakatumiste kiire kasvu kui ka haiglaravi vajajate kasvu tõttu ning 4. oktoobrist 6. detsembrini on olnud kliinikumi ohutase punane. Loodame väga, et kollane ohutase püsib ning nakatumisnäitaja ning haiglaravile saabuvate patsientide arvud püsivad stabiilsena, või veel parem, languses,“ sõnas Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige professor Joel Starkopf. Ta lisab, et ka jõulupidustuste eel ja ajal ei tohiks unustada viiruse leviku takistamise reegleid. „Kutsun üles kõiki veel enne pühi end tõhustusdoosiga vaktsineerima, mis annab meile täna teadaolevalt väga hea kaitse COVID-19 vastu,“ rõhutas professor Starkopf.

COVID-19 info kliinikumi kodulehel: www.kliinikum.ee/patsiendile/covid-19-info/

Teate edastas
Helen Kaju, kommunikatsiooniteenistus
Helen.Kaju@kliinikum.ee