25. märtsil kaitses naistekliiniku arst-õppejõud dr Kristiina Rull doktoritöö “Inimese kooriongonadotropiini beeta alaühiku geenide ekspressioon ja varieeruvus ning korduv raseduse iseeneslik katkemine“.

Korduva raseduse katkemise põhjuseid uurivas töös olid põhitähelepanu all geenid, mis määravad inimese kooriongonadotropiini (HCG) beta alaühiku tootmise.

HCG on üks esimesi hormoone, mida loode toodab raseduse ajal ning selle piisav hulk on vajalik raseduse normaalseks kuluks. Raseduse katkemise korral on HCG tase tavapärasest madalam.

Töö tulemusena selgus, et korduva raseduse katkemise korral on madal hormooni tase ema seerumis tingitud hormooni tootvate geenide madalast avaldumise tasemest platsenta koes. Kahes kõige enam HCG beeta alaühikut tootvas geenis, CGB8 ja CGB5, leiti 379 uuritud indiviidi hulgas kokku 71 polümorfismi. Neist kuue geeni harvem esinevaid variante esines oluliselt sagedamini viljakate naiste (n=195) kui korduva raseduse katkemisega patsientide (n=184) hulgas. Harvem esinevate variantide kandjatel oli raseduse korduva katkemise risk kuni 1,8 korda väiksem.

Lisaks on töös kirjeldatud kolme aminohappe muutust põhjustavat polümorfismi, mis esinesid vaid korduva raseduse katkemisega patsientidel.

Kliinilises praktikas on teada, et HCG tase võib sama raseduse kestusega naistel olla väga varieeruv. Normväärtuste laiad referentsväärtused piiravad HCG kasutamist raseduse kestuse ja prognoosi ühemomentseks määramiseks. Doktoritöös tõdeti, et see on tõenäoliselt tingitud hormoonide tootvate HCG beta-geenide suurest varieeruvusest.

Doktoritöö tulemused aitavad välja selgitada raseduse katkemist soodustavaid tegureid ning paremini valida sobivaimat ravimeetodit probleemsetel juhtudel.

 

Dr Kristiina Rull.
Dr Kristiina Rull
naistekliiniku arst-õppejõud sünnitusabi ja günekoloogia erialal