lk10 Gruusia kolleegid2Gruusia pealinna Tbilisi haigla Open Heart General Hospital ja 5th Clinical Hospital sünnitus- ja günekoloogiaosakonna juhataja dr Mamuka Nemsadze viibis täiendusel naistekliinikus. Mida ta kolmeteistkümne päevaga nägi ja koges, küsis Kliinikumi Leht.


Kliinikumi naistekliiniku ja dr Nemsadze koduhaigla vaheline koostöö sai alguse juba paar aastat tagasi, varem on naistekliinikus õppimas käinud sama haigla günekoloog Shorena Samushia. Eelmisel sügisel tegid doktorid Fred ja Anne Kirss ning Pille ja Jaan Soplepmann aga vastuvisiidi, mille käigus nad muuhulgas ka õpetasid sealses haiglas hüsteroskoopilisi ja laparoskoopilisi operatsioone.


Dr Mamuka Nemsadze on seotud Eestiga mitmeti – tema koduhaigla tegevdirektor dr David Mikeltadze on lõpetanud Tartu Ülikooli ning juba 1990. aastal külastas dr Nemsadze esimest korda ka Eestit. „Kohtusin Narva haigla doktori Anna Kovalenkoga ning tegin temaga koos elu esimese lõikuse assisteerimise. Võin öelda, et see muutis minu kui noore arsti elu,“ meenutab dr Nemsadze.


Nüüd, mil ta koos poja Giorgiga, kel on samuti käsil arstiõpingud, taas Eestit külastas, oli tal eesmärk koguda võimalikult palju kogemusi meie kliinikumi töökorraldust jälgides, et viia koju nn lääneliku haigla praktikat.


Dr Mamuka Nemsadze osales naistekliiniku töö erinevates protsessides. Esmalt võttis ta osa günekoloogilistest lõikustest naistekliiniku arste assisteerides. Dr Jaan Soplepmanni juhendamisel viibis meie väliskülaline ka onkoloogilistel lõikustel ning päevakirurgias tehtavatel operatsioonidel ja protseduuridel. Kuna Gruusias on 98% haiglatest erakätes, ei pruugi seal leiduda nii laia spetsiifikaga haiguste valikut kui ülikoolihaiglas, mis on dr Nemsadzele jätnud mulje kui kaasaegse meditsiini lipulaevast. „Meie haiglas Gruusias on esindatud ka teised erialad ning tegelikult nägin ma siin just erinevate erialade koostööd, mitte ainult naistekliiniku töökorraldust. Tahtsin kogeda ka haiglatöö organisatoorset poolt, näiteks kuidas on tagatud töö sujuv korraldus ning milline on patsiendikäsitlus ning suhtlemine patsientidega,“ selgitab ta. Küsimuse peale, miks valituks on osutunud just Eesti haigla, kiidab Gruusia kolleeg esmalt siin töötavate inimeste lahkust ja osavõtlikkust. „Ma olen lummatud sellest, millised inimesed töötavad kliinikumis – kõik on olnud meie vastu äärmiselt lahked, eestlased on väga head võõrustajad ning meie siinviibimine on tehtud väga mugavaks. Oleme teretulnud ja me tunneme, et eestlastele läheb meie käekäik ja areng korda. Gruusia on ju tegelikult samamoodi väike nagu Eesti ning meie tervishoius on viimaste 10–15 aasta jooksul tehtud ära suured reformid. Meie üleanne on viia koju tagasi läänelikku kogemust, mida veel teisiti teha, sest meil ei ole väga pikk tee minna võrreldes Eestiga. Meie eeliseks on väiksus, meil on võimalik muutusi teha kiirelt ja paindlikult. Kindlasti see, mida praegu Eesti pealt näeme, aitab meil teha kodus targemaid otsuseid – peame mõjutama meie riigi tervishoiupoliitikat ning enda ideed arusaavaks tegema ka tervisehoiuministrile. Meie eesmärk ei ole ju ainult suremust vähendada, vaid, et meie maal töötaksid oskuslikud, targad, suure tahtevõimega ning oma tööst inspireeritud arstid – just nagu näen töötajaskonda siin, naistekliinikus,“ rõhutab dr Nemsadze.


Rääkides töötajatest, tõstab Mamuka esile õenduspersonali.

Ta toonitab, et selles valdkonnas on küll olemas riikidevahelised erinevused. „Kliinikumi õed ja ämmaemandad on enda erialal väga tugevad – nad on haritud, räägivad võõrkeeli ja valdavad eriala. Mulle avaldas muljet, kui suur tugi on neist arstidele, kui täpselt käib näiteks operatsiooniks ettevalmistumine – kõik on planeeritud ning ajaliselt graafikus. Mitte-arstidel on kliinikumis kanda suur roll,“ jätkub dr Nemsadzel vaid kiidusõnu. Tema sõnul ei ole Gruusias võimalik õdedel omandada kõrgharidust ning õenduspersonali koolitamine ja rolli suurendamine ladusama tervishoiuteenuse kujundamise ja pakkumise eesmärgil võiks olla üks tulevikusiht.


Mamuka Nemsadzega koos viibis kliinikumis ka tema poeg Giorgi Nemsadze, kes on parasjagu IV kursuse arstitudeng. Küsimuse peale, kas tal on plaan jätkata günekoloogia erialal isa jälgedes, jääb Giorgi kahtlevaks. „Ma hästi ei usu, et võtan sihiks saada günekoloogiks, jätan praegu veel enda võimalused avatuks. Küll aga olen tundnud siin, kliinikumis, et tahaksin väga saada heaks arstiks. Mul on väike unistus kandideerida Tartu Ülikooli residentuuri, sest näen, et siin haiglas on hea õppida ja praktiseerida mistahes erialal. Mulle on suureks eeskujuks kindlasti minu isa, aga ka Fred Kirss, Pille Soplepmann ja Jaan Soplepmann, kes motiveerivad oma oleku ja teadmistega arstiks saamist,“ räägib Giorgi.


Nii isa kui poeg tõstavad esile, et Tartus oli grusiinide kohaolekut tunda isegi tänavatel: „Teil on Gruusia restoran, tänaval jalutasid meile samuti grusiinid vastu ning külastades Tartu Ülikooli, selgus, et seal õpib üle 80 Gruusia tudengi.“ Seda, et Gruusias on Eesti meditsiin kõrges hinnas, tõestab ka asjaolu, et igal aastal avaldavad soovi mitmed meditsiinitudengid Tartu ülikooli õppima asumiseks.


Kui kliinikumi arstid möödunud aastal Gruusias viibisid, võtsid nad osa võõrustaja korraldatud korvpallitreeningust. Meie külalistel tuli seekord osaleda nii veepalli- kui ka korvpallitreeningutel, kuhu mindi dr Soplepmannide ärgitusel. Ühtlasi jõudsid väliskülalised tutvuda Eesti Rahva Muuseumi ning Lõuna-Eesti looduskaunite paikadega.


Intervjuu ajal pöördus dr Nemsadze mitmel korral tagasi eestlaste headuse, sõbralikkuse ning külalislahkuse juurde ja toonitas, et edasisi sihte tasub seada meie eeskujul. Püüdes juhtida tema tähelepanu aknatagusele lumesajule (11. mail), ei lasknud ta ennast ka sellest mõjutada, vaid toonitas, et kliima ja loodus on osa meie päritolust ja rahvaks olemisest. „Tähtis on see, mis on su südames, sadagu õues või pussnuge,“ lõpetas Gruusia doktor optimistlikult ja südamlikult. Ta loodab saata järgmisel aastal siia ka mõned enda haigla töötajad omandama samasugust inspireerivat kogemust ja praktikat. Kliinikumi poolt oodatakse vastuvisiiti aga juba sügisel.

 

Dr Mamuka Nemsadzega vestles Helen Kaju


Meie naistekliiniku kolleegide külaskäigust Gruusiasse saab lugeda 2016. aasta Kliinikumi Lehe novembrinumbrist – „Kliinikumi arstid jagavad Gruusia kolleegidele oma kogemusi.“