Astsiidi punktsioon

Astsiidi (ehk vesikõhu) punktsioon on protseduur, mille käigus eemaldatakse kõhuõõnest liigne vedelik. Astsiidi punktsiooni teostatakse ravi või uuringu eesmärgil.

Näidustused

Protseduuri käigus selgitatakse, mis põhjusel on kõhuõõnde kogunenud liigselt vedelikku. See võib osutuda oluliseks juhul, kui diagnoosi ei õnnestu teiste meetoditega täpsustada (näiteks tuberkuloosi, kasvajate, põletiku korral).

Teiseks näidustuseks on astsiidi punktsioon ravi eesmärgil. Kui kõhuõõnde kogunenud liigset vedelikku ei õnnestu ravimitega eemaldada ning Teil on tekkinud hingeldus, on vajalik kõhuõõnt punkteerida.

Protseduuriks ettevalmistus

Informeerige arsti ravimitest, mida tarvitate (eriti kui tarvitate aspiriini või muid nn. verevedeldajaid).

Samuti informeerige arsti kui Teil on allergia ravimitele (nt lidokaiinile).

Enne protseduuri tühjendage põis.

Protseduuri teostamine

Protseduuri ruumis istute Te toolile ning arst valib välja punktsiooni teostamise koha. Tavaliselt asub see kõhu keskjoonel nabast allpool.

Arst puhastab ja tuimastab punktsiooni piirkonna ning seejärel viib kõhuõõnde punktsiooninõela või kanüüli ja eemaldab kõhuõõnest vajaliku koguse astsiidi-vedelikku.

Pärast protseduuri asetatakse punktsiooni-kohale side ning Te peate mõne aja lamama.

Võimalikud tüsistused

Üldiselt on protseduur ohutu ja tüsistusi esineb harva. Kõige  tõsisemaks ohuks on kõhuõõne organite vigastamine protseduuri käigus (näiteks soole, maksa,  põrna).

Liiga kiiresti suure vedelikukoguse eemaldamisel võib tekkida vererõhu langus.

Juhul, kui Te pärast protseduuri tunnete pearinglust, nõrkust või kõhuvalu, teavitage sellest koheselt valveõde või raviarsti.

Koostanud: sisekliiniku endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonna vanemõde Marika Kukk