Eesnäärme biopsia

Eesnäärme biopsia ehk proovitüki võtmine teostatakse diagnoosi täpsustamiseks juhul, kui eesnäärme palpatsioonil pärasoole kaudu või muude uuringute tulemusena (Prostata Spetsiifiline Antigeen – PSA – analüüsi tõusnud väärtuse tõttu) on jäänud kahtlus pahaloomulisele kasvajale.

Ettevalmistus protseduuriks

  • Kümne päeva jooksul enne protseduuri ei tohi võtta apsiriini ega muid vere vedeldajaid.
  • Kolme päeva jooksul enne protseduuri ärge kasutage põletikuvastaseid ravimeid ja valuvaigisteid (ibuprofen jms), et vältida veritsust protseduuri ajal ja järgselt.
  • 24-48 tundi enne protseduuri võtke arsti poolt välja kirjutatud antibiootikumi, et vältida põletikku.
  • Enne protseduuri tühjendage pärasool, kõhukinnisuse korral võite teha ka klistiiri.

Protseduuri olemus

Protseduuri ajal lamate Te vasemal küljel, põlved kõverdatud. Ultraheli andur asetatakse pärasoolde, anduri küljes on biopsiaseadeldis. Üldjuhul protseduur valus ei ole. Mõningast ebamugavustunnet võib tunda alakõhus ja pärasoole piirkonnas.

Läbi pärasoole limaskesta võetakse ultraheli kontrolli all biopsiapüstoliga vähemalt 6-12 proovitükki. Need saadetakse laborisse uuringuks.

Pärast protseduuri

Samal päeval pärast protseduuri ei ole soovitatav teha füüsilist tööd, tõsta raskusi, tarvitada alkoholi, käia saunas ega vannis.

Kui protseduurist on möödas umbes kaks nädalat, teatab arst Teile uuringu tulemuse ja planeerib edasise ravi.

Võimalikud tüsistused

Vahetult protseduuri järel ja mõned päevad hiljem võib esineda verd uriinis ja vähest veritsust pärasoolest. Pärast vahekorda võib spermas märgata verd.

Põletikule viitab valulik urineerimine või urineerimistakistus ajutiselt turses oleva eesnäärme tõttu. Kaasneda võib ka palavik. Selliste tüsistuste tekkimise korral pöörduge kohe erakorralise meditsiini osakonda.

Koostaja: radioloogiaõde Heljo Mikkel