ESBL-positiivne enterobakter

Mis on ESBL-positiivne bakter?

ESBL (ingl Extended Spectrum Beta-Lactamase, eesti keeles laiendatud toimespektriga beetalaktamaas) on valk, mida toodavad mõned bakterid. Selliste bakterite poolt põhjustatud haiguste korral paljud antibiootikumid ei toimi ning seetõttu võib haiguse ravi olla pikem ja keerukam.

Mida tähendab ESBL-positiivne bakter patsiendi jaoks?

ESBL-positiivne bakter võib pikaajaliselt elada inimese seedetraktis ilma haigust põhjustamata. Seda nimetatakse ESBL-positiivse bakteri kandluseks. Kandluse korral enamikel inimestel haigust ei teki ning seda ei ravita. Organism võib ESBL-positiivse bakteri kandlusest vabaneda umbes aasta jooksul, kui ei ole pikaajalist antibiootikumravi või haigalaravi.

Ainult teatud tingimustel võib bakter põhjustada haigusi näiteks kuseteedes, haavas, kõhukoopas, või kopsus. Sagedamini esineb seda järgmistel juhtudel:

  • pikaajaliselt haiglas viibinud ja/või eelnevalt antibiootikumravi või immuunsüsteemi pidurdavat ravi saanud patsientidel.
  • paigaldatud võõrmaterjaliga (protees, kateeter jm) patsientidel;
  • äsja opereeritud patsientidel.

Millal vajab ESBL-positiivse bakteriga inimene ravi?

Ravi on vajalik siis, kui ESBL-positiivne bakter on põhjustanud haiguse. Ravi vajaduse otsustab raviarst.

Kuidas ESBL-positiivne bakter haiglas levib?

Peamiselt levib bakter nii patsiendi, haiglapersonali kui ka külastajate käte vahendusel. See võib juhtuda otsesesel kontaktil või kaudsel, puudutades esemeid ja pindu (ukse käepidemed, tualettruum, voodi piirded jne).

Miks on tähtis takistada ESBL- positiivse bakteri leviku haiglas?

ESBL-positiivse bakteri levik võib ohustada teisi haiglas viibivaid patsiente, põhjustades neil haigusi, mille ravi on pikem ja keerulisem. Seetõttu on ESBL-positiivse bakteri haiglasisese leviku vältimiseks kehtestatud kindlad juhised.

Kuidas haiglasiseselt takistatakse ESBL- positiivse bakteri levikut?

ESBL-positiivse bakteriga patsient

  • Järgib personali juhised. Personal annab vajadusel patsiendile kui ka tema lähedastele täiendavat infot bakteri kohta.
  • Järgib kätehügieeni reegleid.
  • Paigutatakse võimalusel üksikpalatisse. Palatiuksele paigutatakse silt, mis teavitab kehtivatest juhistest. Personal kasutab palatisse sisenemisel isikukaitsevahendeid, milleks on kilepõll ja kindad.

Külastajad

  • informeerivad osakonna valvepersonali oma tulekust enne palatisse sisenemist.
  • Teevad kätehügieeni enne palatisse sisenemist ja palatist lahkumisel.
  • Kannavad palatis kilepõlle ja kindaid.
  • Eemaldavad kindad ja kilepõlle enne palatist lahkumist vastavalt juhistele.
  • Väldivad kontakti teiste patsientidega.

Mida teha haiglast lahkumisel?

ESBL- positiivse bakteriga patsient ei vaja elustiili muutmist!

ESBL-positiivne bakter ei sega suhtlemist teiste inimestega, sportimist, ühiskasutatavate saunade ja basseinide külastamist.

Oluline on ka kodus järgida kätehügieeni reegleid. Hoolikas kätepesu takistab bakterite levikut teistele inimestele ja ümbritsevatele pindadele.

Iga kord kui pöördute arsti vastuvõtule või haiglaravile, teavitage ESBL-positiivse bakteri olemasolust, et raviarst saaks seda raviplaani koostamisel arvesse võtta.

Koostaja: infektsioonikontrolli teenistus
2023