Flebotoomia

Flebotoomia (nö aadrilaskmine) on raviprotseduur, mille käigus eemaldatakse Teie organismist 450-500 ml verd, samal ajal manustatakse Teile 500 ml füsioloogilist lahust vedeliku asendamiseks. Flebotoomia eesmärgiks on vähendada haigusest tulenevat liigset punavereliblede arvu või raua hulka organismis.

Flebotoomia näidustused

  • Tõelise polütsüteemia korral vähendatakse flebotoomiaga punavereliblede arvu veres ning selle korduval teostamisel tekitatakse rauavaegus, mis pidurdab punavere tootmist. Flebotoomiat kasutatakse eraldi või kombinatsioonis keemiaraviga.
  • Hemokromatoosi korral kasutatakse flebotoomiat raua hulga vähendamiseks organismis, et ära hoida organkahjustusi. Flebotoomiat teostatakse hemokromatoosi korral regulaarselt.

Protseduuriks ettevalmistus kodus

Enne ravile tulekut sööge ja jooge hommikul kodus ning võtke igapäevaselt tarvitatavaid ravimeid (kui arst ei ole korraldanud teisiti). Protseduuriks on vajalik, et oleksite puhanud, söönud, tarbinud piisavalt vedelikku ja Teil puuduksid infektsiooni tunnused (palavik, nohu, köha jne).

Protseduuri kulg

Protseduuri ajal olete Te lamavas või poolistuvas asendis päevaravi palatis. Protseduuriks paigaldatakse Teie ühele käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse 500ml füsioloogilist lahust. Teisele käele paigaldatakse nõelaga süsteem, mille kaudu eemaldatakse umbes 400-500ml verd flebotoomiakotti. Protseduuri ajal mõõdetakse Teie vererõhku ja jälgitakse enesetunnet.

Peale protseduuri eemaldatakse veenikanüül ja flebotoomianõel. Need punkteerimise kohad käel kaetakse sidemega.

Flebotoomia protseduuri kestus on 1-2h. Aeg sõltub Teie enesetundest ja vererõhu näitudest.

Protseduuri ajal tekkinud enesetunde muutustest (nt valu/kipitus kanüülikohas, hingamisraskus, kuumatunne jne) andke koheselt õele teada!

Protseduurijärgne periood

Võimalusel vältige samal päeval füüsilist koormust ja pingutust. Tegelege rahulike toimingutega või lihtsalt puhake. Jooge piisavalt vett (6–8 klaasi 24 tunni jooksul). Vältige alkohoolseid jooke. Sidemed käelt võite eemaldada sama päeva õhtul või järgmise päeva hommikul.

Halvenenud enesetunde korral (püsiv pearinglus, nõrkus jne) võtke tööajal (E-R 08.00–16.00) ühendust oma raviarstiga. Väljaspool tööaega võtke vajadusel ühendust hematoloogia-onkoloogia kliiniku valvearstiga telefonil 5331 9563)

MUU INFO

Kui Te ei saa haigestumisel või mõnel muul põhjusel tulla protseduurile kokkulepitud ajal, andke sellest palun teada päevravi õele (tel. 731 9891) või oma  raviarstile.

LISAINFO

Lisainfot hematoloogia-onkoloogia kliiniku osakondade, vastuvõtuaegade, telefoninumbrite, haiguste jm kohta leiate kliiniku kodulehelt www.kliinikum.ee/ho/.

Lõuna-Eesti Vähiühingu eesmärk on Lõuna-Eestis ravitud haigetele ja nende pereliikmetele jagada teadmisi vähktõvest, aidata vähihaigetel kohaneda haigusega, pakkuda psühholoogilist tuge ning õpetada kasutama abivahendeid ja koolitada tugiisikuid.

Koduleht: http://www.lounaeestivahiuhing.org
Telefon 7314 092  E–R 10.00–14.00        

Eesti Vähiliidu kaudu toimub vähihaigete rehabilitatsioon ja elukvaliteedi parandamine; vähktõvega seotud sotsiaalsete probleemide lahendamisele kaasa aitamine.

Koduleht: http://www.cancer.ee
Tasuta nõuandeliin E–R 10.00–12.00, 18.00–20.00  lauatelefonilt helistades 800  2233, mobiililt helistades 631 1727

Koostaja: hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni õde Riina Põrk, 2020