Hamba juureravi ümberravi

Vaatamata varasemalt teostatud juureravile võib hambal olla vajalik teostada korduv juureravi ehk ümberravi. Põhjuseid selleks on mitmeid:

  • keerukas kanalianatoomia (nt kitsad või kõverad juurekanalid);
  • hamba taastamine juureravi järgselt lõpliku täidise või krooniga viibis või puudus (kuid näiteks nüüd on see plaanis) ja seetõttu tekkis uuesti juurealune põletik;
  • hambakroonile asetatud täidis või kroon lekib – mikroobid levivad suuõõnest kanaliruumi;
  • täidis/kroon on murdunud, eemaldunud ja hammas on mikroobidele avatud;
  • hambale tekib uus auk, mille kaudu mikroobid täidetud juurekanalitesse liiguvad ning põletikku põhjustavad;
  • on tekkinud hambamurd;
  • hamba kinnituskude on igemehaiguse tõttu kahjustada saanud.
Joonis: Freepik (täiendatud)

Juureravi ümberravi teostamiseks on vajalik vana täidise, krooni või tugiposti täielik eemaldamine. Juuretäidise eemaldamise järgselt on arstil võimalik kanaliruum puhastada ja üle vaadata, nii on võimalik leida lisakanaleid või teisi kõrvalekaldeid tavapärasest hamba anatoomiast. Selliseks tööks on vajalik suurenduse nt mikroskoobi kasutamine.

Kanalite puhastamise järgselt asetab arst kanalitesse ravimi ja sulgeb kanaliruumi lekkekindla täidisega. Kanalite puhastamiseks võib kuluda mitu visiiti. Viimasel visiidil täidetakse kanalid uuesti. Kui kanaleid ei õnnestu läbida, need on väga kitsad või ummistunud, võib osutuda vajalikuks hamba eemaldamine või kirurgiline juureravi (juuretipu kirurgiline eemaldamine). Ravi lõppedes vajab hammas püsivat ülesehitust: täidist või krooni, see kaitseb ning taastab hamba funktsiooni.

Kas ümberravi on hamba jaoks parim ravivõimalus?

Kui vähegi võimalik, on oma hamba säilitamine parim lahendus. Ümberravitud hambad püsivad ja funktsioneerivad suus aastaid või aastakümneid. Ravimeetodid on aastatega muutunud ning see, mis varasemalt oli võimatu, on nüüdseks saanud võimalikuks. Juureravi ümberravi on enamasti edukas, kuid kahjuks pole kõik hambad ravitavad. Enne ravi alustamist tutvustab arst erinevaid ravivõimalusi ning prognoosi.

Kui palju maksab ümberravi?

Ravi maksumus sõltub keerukusest. Ravi on enamasti raskem ja aeganõudvam kui esmane juureravi. Ümberravi käigus tuleb eemaldada vana täidis, juuretäidis ning otsida kõrvalekaldeid tavapärasest hamba juurekanalite anatoomiast (lisakanalid, leidmata kanalid). Ravi käigus teeb arst vajadusel täiendavaid röntgenuuringuid. Seetõttu on juureravi ümberravi kallim kui esmane juureravi.

Millised on ümberravi alternatiivid?

Kui tavapärast juureravi ei saa teostada, võib arst otsustada kirurgilise juureravi kasuks. Sellisel juhul tehakse igemele lõige, tuuakse nähtavale hamba juuretipp, vajadusel see eemaldatakse ning kanalid täidetakse juuretipu poolt. Vahel tuleb hamba raviks kasutada nii tavapärast kui ka kirurgilist juureravi. Kui ümberravi ei ole võimalik teostada või patsient seda ei soovi, on näidustatud hamba eemaldamine.

Millised on ümberravi ja/või kirurgilise juureravi alternatiivid?

Ainsaks alternatiiviks on hamba eemaldamine. Puuduv hammas tuleb seejärel taastada implantaadi, sildproteesi või suust eemaldatava proteesi abil. See on vajalik mälumisfunktsiooni taastamiseks ning tühja koha kõrval või kohal paiknevate hammaste asendi muutumise vältimiseks. Tihti võivad need lahendused osutuda kallimaks ning ajakulukamaks kui juureravi ümberravi ning sellele järgnev hamba taastamine (juhul, kui see on võimalik). Oluline on meeles pidada, et ükskõik, kui hästi puuduv hammas taastada õnnestub, ei ole see kunagi nii hea, kui oma hammas.

Juureravitud hambad kuuluvad ajas jälgimisele. Soovituslik on pöörduda juureravi teostamise järgselt hambaarsti vastuvõtule kontrolliks 6 kuu, 1 aasta ja edasi iga 2 aasta möödudes või vajadusel varem.

Koostanud: dr Marjo Sinijärv
2023