Kapselendoskoopia

Kapselendoskoopia on peensoole uuringumeetod, mis võimaldab selgitada seedetrakti verejooksu põhjust või hinnata haiguslikke muutusi peensooles. Kapselendoskoopia uuringul neelate Te alla väikese kapsli (kapselendoskoobi),  mõõtudega 11 mm x 26 mm. Kapselendoskoop liigub seedekanalis peensoole lihaskesta rütmilise kokkutõmbumise ja lõtvumise tagajärel ning samaaegselt pildistab peensoolt.

Pildid edastatakse Teie vöökohale kinnitatud salvestusseadmele kõhule paigaldatud vöös olevate antennelektroodide kaudu.

Uuringuks ettevalmistus

Uuringule eelneval päeval algab soolepuhastus lopustuslahusega. Valmistage ette soolepuhastuse loputuslahus (nt Fortrans, Eziclen, Cololyt, Moviprep, Picoprep). Loputuslahuse joomisel on abi sellest, kui joote lahust jahedana või lisate maitseks näiteks sidrunimahla.

Uuringule eelneval päeval võite süüa hommikusöögi, juua läbipaistvaid vedelikke.

Kodus kasutavate ravimite manustamise kohta enne uuringu ettevalmistust küsige infot uuringule suunavalt arstilt.

Ravimid võtta 1–3 tundi enne või vähemalt 1 tund pärast sooleloputuslahuse joomist.

Roojamispakitsus algab keskmiselt 1–2 tundi pärast loputuslahuse joomist. Kuna  loputuslahus suurendab oluliselt Teie soolesisu mahtu ja puhastab soolt, soovitame viibida tualettruumi läheduses.

Pange selga riided, millel on eraldi üla- ja alaosa, et oleks võimalik ühendada antennelektroodide juhtmed Teie vöökohale kinnitatava salvestusseadmega.

Uuringu teostamine

  • Uuringule eelnevalt peate Te allkirjastama uuringu läbiviimiseks nõusoleku lehe.
  • Neelake kapselendoskoop alla ja jooge peale veidi vett. Kapselendoskoopi ei tohi närida.
  • Kui Teil tekib pärast kapselendoskoobi allaneelamist kõhuvalu, ebamugavustunne või iiveldus, teavitage sellest oma raviarsti.
  • Pärast kapselendoskoobi allaneelamist saate juua ja süüa (täpsemalt selgitab õde).

Uuringu ajal vältige:

  • raadiosaatjate (nt puldid, koduvalve, teenindaja kutsumiseks mõeldud seadmed, juhtmeta kõrvaklapid jne) suunamist antennelektroodidele. See võib häirida kapselendoskoobi pildistamisfunktsiooni.
  • antennelektroodide eemaldamist salvestusseadmest;
  • seadme nuppudele vajutamist;
  • seadme maha pillamist või millegi vastu löömist;
  • jooksmist ja äkilisi liigutusi;
  • antennelektroodide juhtmete painutamist või nendest tõmbamist;
  • seadme märgumist.

Kui Teil tuleb uuringu ajal osaleda teistel meditsiinilistel protseduuridel (näiteks magnetresonantstomograafia (MRI) või Teil on südamestimulaator) konsulteerige enne oma raviarstiga.

Seade eemaldatakse 8 tunni möödumisel pärast kapselendoskoobi alla neelamist.

Uuringu järgselt

Kapselendoskoop on ühekordseks kasutamiseks, see väljub loomulikul teel koos roojaga. Kuna kapselendoskoop sisaldab metallosi, ärge lähenege enne kapsli eemaldumist seadmetele, mis keelavad metallesemete juuresolekut.

Võimalikud tüsistused

Kapselendoskoopia on enamasti ohutu ja valutu uuringumeetod. Tüsistusena võib esineda kapselendoskoobi peetumist peensoole ahenenud piirkonnas.

Peetumiseks nimetatakse olukorda, kus kapselendoskoop jääb seedekanalisse kauemaks kui kaheks nädalaks.

Kui kapselendoskoop ei ole 2 nädala jooksul pärast uuringut koos roojaga väljunud, võtke ühendust oma arstiga. Kapselendoskoobi peetumisel võib osutuda vajalikuks kirurgi konsultatsioon.

Uuringu vastus saadetakse Teie raviarstile elektrooniliselt.

Endoskoopiakeskus

L. Puusepa 8, J-korpus, 3. korrus

Uuringuaja tühistamiseks helistage telefonil 731 9099 (E-R 07.30-18.00) või edastage oma soov kliinikumi kodulehe “Patsiendile” rubriigis

Koostaja: gastroenteroloogia osakonna vanemõde Marika Kukk
2023