Kubeme-, naba-, valgejoonesonga plastika operatsioonijärgne periood

Kui Teile on tehtud plaaniline kubeme-, naba- või valgejoonesonga plastika, siis reeglina operatsioonijärgselt mingeid toitumispiiranguid ei ole.

Samuti pole olulisi piiranguid füüsilise koormuse osas (välja arvatud raske füüsiline töö ja treening). Kui vastav tegevus tekitab valu, siis ärge enam seda jätkake.

Operatsioonijärgselt on ootuspärane kerge või mõõduka haavavalu esinemine. Selle leevendamiseks kasutage vastunäidustuste puudumisel apteegis käsimüügis olevaid valuvaigisteid paratsetamooli ja/või ibuprofeeni. Normaalselt aja jooksul haavavalu väheneb. Kui tunnete vastupidiselt operatsiooni järgselt valu tugevnemist, siis pöörduge perearsti poole. Samuti on vajalik arsti poole pöörduda, kui haava piirkond hakkab punetama.

Haava võib 24 tundi peale operatsiooni pesta voolava veega. Normaalse haava paranemise korral piisab haava pesemisest duši all ja desinfitseerivate lahuste kasutamine ei ole reeglina vajalik. Apteegist saate osta endale vastava suurusega haavaplaastri, mille panete peale duši all käimist ja puhta käterätikuga kuivatamist haavale. Sauna, vanni ja ujuma ei ole soovitav minna kuni haava paranemiseni, st. nahaõmbluste eemaldamiseni.

Nahaõmbluste eemaldamine toimub perearsti juures 10 päeva peale operatsiooni.

Küsimuste/probleemide korral pöörduda perearsti poole.

Koostaja: dr. Ceith Nikkolo
01/2020