Kuulmisuuringud lastel

Kõrvakliiniku kuulmisuuringud lastel

  1. Kõrvade vaatlus mikroskoobiga, et hinnata väliskuulmekäigu, kuulmekile ja keskkõrvaruumi seisundit.
  2. Tümpanomeetria uuring, millega hinnatakse välimise kuulmekäigu ning keskkõrva, sh kuulmekile seisundit. Uuring on valutu, kestab vähem kui ühe minuti ja sobib ka imikutele.
  3. Nägemisstiimulile toetuv audiomeetria ehk VRA (ingl visual response reinforcement audiometry) on uuring, mille abil saab hinnata väikelaste (6 kuud kuni 2,5 aastat) kuulmisteravust. Uuringu ajal esitatakse kõlaritest erineva sageduse ja intensiivsusega helisignaale ning õpetatakse last helidele reageerima pea pööramisega. Kui laps reageerib, siis rõõmustatakse teda mänguasja nägemisega.
    Uuringu õnnestumiseks peab lapsega kaasas olev vanem/hooldaja olema vaikselt ning ei tohi anda vihjeid helisignaali esitamise ajal (võpatamine, lapse keeramine heliallika suunas vms).
    Uuringu käigus hinnatakse ka reaktsioone erinevatele olmehelidele, muusikainstrumentidele ja häälele.
  4. Otoakustiliste emissioonide (ingl otoacoustic emissions, OAE) uuringu käigus asetatakse lapse kuulmekäikudesse pehmed kõrvaotsikud ja mõõdetakse mikrofoni abil sisekõrvas paiknevast teost tulenevaid ülivaikseid helisid. Uuring kestab alla paari minuti ja selle teostamiseks peab ümbritsev keskkond olema väga vaikne ning laps võimalikult liikumatult.
  5. Elektrofüsioloogilised uuringud ajutüve potentsiaalide (ingl auditory brainstem responses, ABR) jakohleaarse mikrofoni (ingl cochlear microphonics, CM) mõõtmiseks. ABR ja CM uuringu käigus asetatakse lapse kuulmekäiku pehmed kõrvaotsikud, et esitada erineva intensiivsuse ja sagedusega helisignaale. Sisekõrvast, kuulmisnärvist ja kõrgematest kuulmissüsteemi struktuuridest (sh ajutüvest) pärinevad vastused mõõdetakse peanahale asetatud pehmete kleepuvate elektroodide abil. Uuring kestab umbes ühe tunni ja see toimub lapse une ajal.

Ettevalmistus une ajal toimuvateks uuringuteks

  • Vajalik on tagada lapse pikem ärkvelolek enne uuringut. Kui laps uuringuks ei uinu pole uuringu teostamine võimalik.
  • Toitke last vahetult enne uuringut, see aitab tal paremini uinuda. Te võite haiglasse süüa ja juua kaasa võtta.
  • Võtke kaasa esemeid, mis aitavad lapsel ennast tunda võimalikult hästi, nt lapse lemmikmänguasi, tekike.
  • Peske lapse juukseid uuringule eelneval õhtul. Uuringupäeval ärge kasutage lapse juustel mingeid hooldusvahendeid.

Koostatud Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinikus
06/2020