Laserravi

Laserprotseduuri eesmärk on sulgeda laienenud veresooned ning seeläbi vähendada naha punetust ning nähtavate laienenud veresoonte hulka näos. Lisaks kasutatakse laserravi pigmendilaikude tumeduse vähendamiseks või nende eemaldamiseks.

Protseduuri teostus

Laserravi käigus mõjutatakse nahka intensiivse laserkiirgusega (80-90W, kuni 160J/cm2). Laserikiirgus neeldub nahas eraldades soojust, mis võib põhjustada valutunnet. Eelkõige neeldub laserkiirgus hemoglobiinis, mis asub punastes verelibledes veresoontes ning melaniinis, mida leidub vähesel määral igal pool nahas. Rohkem leidub melaniini pigmendilaikudes, sünnimärkides ning nahal asuvates karvades ning karvanääpsudes naha sees. Tekkiv soojus kuumutab veresoontes verd umbes 60-70 kraadini, see kalgendab valgud, mis sulevad verevoolu laienenud veresoones. Selle järgselt veresoon sidekoestub ning muutub nähtamatuks. Kirjeldatud protsess võib toimuda aeglaselt, lõplik efekt saabub umbes 3 kuu möödumisel ravikuuri lõpust

Pigmendilaikude eemaldamine põhineb sellel, et laserikiirguse sattudes nahas olevatele pigmendirikastele rakkudele tekib ka nendes temperatuuritõus ning sellised naharakud hukkuvad ning nahk muutub heledamaks. Naha pigmentatsiooni vähenemine ei teki kohe, vaid aegamisi, mõnikord kuude möödudes.

Näopunetuse süvenemine peale laserprotseduuri on normaalne ning see möödub kas mõne päeva või 1-2 nädala jooksul. Seetõttu teostatakse laseriprotseduure keskmiselt üks kord kuus. Kuna laserprotseduurid tekitavad nahas valguskahjustuse, siis ei teostata neid suvel.

Laserprotseduuride efekti püsima jäämiseks on oluline hoiduda näonaha õhetust esile kutsuvatest faktoritest: kasutada päikesepaistelise ilmaga ja suviti SPF50+ päikesekreemi iga 2h tunni järel, kaitsta näonahka otsese päikesekiirguse eest, külmemate ilmadega kasutada rasvasemat talvist näokaitsekreemi, hoidud saunas leili võtmisest, hoiduda näo õhetamist tekitavatest toitudest (vürtsised, E621 sisaldavad, jt) ja jookidest (punane vein, teised alkohoolsed joogid).

Protseduurijärgne nahahooldus

Protseduuri järgselt kandke 2-7 päeva jooksul nahale Bepanthen kreemi või mõnda muud Teie nahaga sobivat nahka taastavat kreemi. Sobivusel ka Aaloe geeli (võib näonahka kuivatada ja kuiva näonaha korral ei sobi).

Villikeste ja pindmiste haavandite tekkel määrige tsinksalvi 1-2 päeva leemenduse kadumiseni, edasi Bepanthen kreemi kuni naha paranemiseni. Igapäevast kosmeetikat võib kasutada naha ärritusnähtude (punetus, õhetustunne) taandumisel. Agressiivseid naha protseduure (koorimine) võib teostada vaid siis, kui nahk on täielikult taastunud ja mitte hiljem kui 2 nädalat enne uut protseduuri.

Võimalikud riskid ja tüsistused

Kuna tegemist on tugeva kiirgusega, siis pole välistatud ravi tegijast sõltumatud nahareaktsioonid – punetuse süvenemine, villikeste teke ning äärmuslikel ja väga harvadel juhtudel ka sügavama laserkahjustuse teke. Kui pindmised kahjustused taanduvad 1-2 nädalaga, võib jääda vähene jääkpigmentatsioon või ka pigmendi lokaalne vähenemine, siis sügavamate laserkahjustuste korral on võimalik ka armide teke.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi nahakliinik
2023