Liigesepunktsioon

Protseduuri olemus

Liigesepunktsioon on süstlanõelaga liigeseõõnde sisenemine. Liigesepunktsiooni kasutatakse liigesehaiguste diagnoosimiseks ja raviks. Liigesehaiguse diagnoosimiseks eemaldatakse liigesest vedelikku, mida uuritakse laboratooriumis. Uuring selgitab, kas liigesehaigus on põhjustatud kõhre kulumisest või põletikulisest haigusest.

Ravi eesmärgil tühjendatakse liiges punktsiooni käigus ülemäärasest vedelikust, et vähendada survet liigesekapslile ja liigese kõrval asetsevatele kudedele ning vähendada keemiliselt aktiivse vedeliku toimet liigesele. Liigesevedeliku eemaldamisega alaneb liigesesisene rõhk ning väheneb liigesekapsli venitus ja valu. Põletiku alandamiseks võib liigesesse süstida ka ravimit (nt glükokortikosteroid). Ravim võib liigesepõletikku mõneks nädalaks või kuuks leevendada. Valu ja turse liigeses alanevad ja liiges võimaldab paremini liikuda.

Protseduuriks ettevalmistus

Liigesepunktsiooni teostamine ei nõua Teilt erilisi ettevalmistusi. Kindlasti peab pöörama tähelepanu naha puhtusele. Nahka ei ole soovitav eelnevalt kreemitada ja õlitada.

Enne uuringut võite süüa ja juua ning võtta oma igapäevased ravimid. Juhul, kui Te kasutate vere hüübimist pärssivaid  ravimeid, siis palun informeerige sellest eelnevalt protseduuri teostavat arsti. Teavitage liigesepunktsiooni teostavat arsti, kui Teil on varem esinenud ravimallergia juhtumeid.

Uuring teostatakse istuvas või lamavas asendis, olenevalt punkteeritava liigese asukohast.

Uuringu teostamiseks puhastatakse põhjalikult punktsioonipiirkond ja seejärel punkteeritakse liigest nõelaga.

Protseduuri teostamise ajal võite Te tunda vähest valulikkust või ebamugavustunnet.

Protseduuri järgne periood

  • Pärast liigesepunktsiooni andke liigesele puhkust 1-2 päeva (ärge kõndige liigselt, kui punkteeriti põlve- või hüppeliigest ning ärge tõstke raskusi, kui punkteeriti küünar- või randmeliigest).
  • Liigesepunktsiooni kohta hoidke ühe ööpäeva jooksul kuivana.
  • Plaastrit või sidet hoidke peal vähemalt 24 tundi
  • Kui liigesepunktsiooni korral süstiti ravimit liigesesse, siis on võimalik lühiaegne (1-2 tundi) liigese valulikkus.
  • Juhul, kui peale liigesepunktsiooni tõuseb kehatemperatuur, punkteeritud liiges tursub või punetab ning on liigutamisel/ toetumisel valulik, siis võtke kohe ühendust liigest punkteerinud arsti või oma raviarstiga (perearstiga).

Koostaja: sisehaiguste-reumatoloogia-endokrinoloogia osakonna
vanemõde Ene Mättik

03/2022