Limakõrv on sekretoorne (sekreet ehk eritis) keskkõrvapõletik, mille korral on keskkõrva ruum õhu asemel täidetud limaja eritisega, samas ägeda põletiku tunnused (kõrvavalu, palavik) tavaliselt puuduvad. Limakõrv võib tekkida nii ühte kui ka mõlemasse kõrva. Limakõrva võib esineda igas eas, kuid sagedamini 1−6 aastastel lastel. Limakõrva teket soodustavad:

 • eelnevad ägedad põletikud keskkõrvas ning nina- ja põsekoobastes,
 • kuulmetõri (keskkõrva ja ninaneelu vaheline kitsas toru) limaskesta turse (nt allergia korral)
 • kuulmetõri funktsioonihäire nt suulaelõhega või Downi sündroomiga lastel või adenoidi puhul,
 • kodus suitsetamine,
 • imiku pudelist toitmine (mitte rinnaga imetamine).

Sümptomid

Eritise kogunemine keskkõrva põhjustab enamasti kuulmise langust, mis võib päevade lõikes muutuda. Kuulmislangus on lastel erinev ja seda ei pruugi koheselt märgata, eriti kui limakõrv on vaid ühes kõrvas. Lastel võib esineda ka kerge ja lühiajaline kõrvavalu ning kõrva plõksumise/täitumise tunne. Samuti võib esineda tasakaaluhäireid ja kohmakust.

Uuringud

 1. Kõrvade vaatlus mikroskoobiga.
 2. Tümpanomeetria uuring välimise kuulmekäigu ja keskkõrva seisundi hindamiseks. Uuring on valutu ja kestab vähem kui ühe minuti, sobilik ka imikutele.
 3. Kuulmisuuring

Ravivõimalused

Enamus lastel laheneb limakõrv ise: lima kaob ja asendub jälle õhuga 6−10 nädala jooksul. Kui limakõrvaga ei kaasne ägedat või kroonilist põletikku, ninapoolseid kaebusi vms, siis ei ole ka tablettravi vajalik.

Kui limakõrv kestab kauem kui kolm kuud, võib olla vajalik kirurgiline sekkumine. Siis tehakse üldnarkoosis kõrvakilesse paari millimeetrine lõige ja eemaldatakse lima imuriga (keskkõrva dreneerimine). Kui on vajalik ka šunteerimine, asetatakse kuulmekilesse väikest niidirulli meenutav plastiktoruke (šunt), mis tagab sekreedi väljumise keskkõrvast. Arst võib soovitada ka adenoidi eemaldamist, kui lapsel on see liigselt suurenenud.

Lapse abistamine limakõrva korral

 • Enne rääkima alustamist saavutage lapse tähelepanu. Rääkige valjemalt, selgelt, näost-näkku ning võimalusel vähendage taustamüra (nt TV)
 • Andke lapse lasteaiakasvatajatele või õpetajatele teada, et lapsel võib olla limakõrvast tingituna ajutine kuulmislangus. Laps peaks siis istuma klassiruumi esimeses reas.
 • Kui Teie lapsel on allergia, siis peaks see olema raviga kontrolli all.
 • Vältige suitsetamist lapse juuresolekul.
 • Imiku puhul eelistage rinnaga toitmist, kui see on võimalik.

Koostaja: dr. Maret Lepplaan
2017