Loote hemolüütiline tõbi ja üsasisene vereülekanne

Loote hemolüütiline tõbi on haigus, mille korral ema immuunsüsteem lammutab loote punavereliblesid ehk erütrotsüüte. Selle tagajärjeks on loote verevaesus ehk aneemia, mis võib äärmuslikul juhul lõppeda loote või vastsündinu surmaga. Peamiseks loote hemolüütilise tõve põhjuseks on reesuskonflikt. Harva tuleb ette juhtumeid, mil loote hemolüütilist tõve põhjustab mõni väline faktor, nt viirusinfektsioon.

Diagnoosimine ja ravi

Kui ema vereproovide või ultraheliuuringu põhjal tekib loote hemolüütilise tõve kahtlus, võetakse diagnoosi täpsustamiseks korduvaid loote vereproove.

Vereproovi saamiseks torgatakse nõel läbi ema kõhukatete nabanööri. Kui loote verenäitajad langevad alla kriitilise piiri ja sünnitamine ei ole enneaegsuse tõttu veel soovitav, on vajalik lootele vereülekande tegemine. Vereülekandeid tehakse vajadusel korduvalt, nii kaua kuni loode on küps sündima.

Üsasisene vereülekanne

Üsasisene vereülekanne on reeglina ambulatoorne protseduur, mis kestab koos protseduurijärgse jälgimisega tavaliselt kuni 3 tundi. Ultraheli kontrolli all süstitakse loote nabanööri või kõhtu kuni 50 ml nõuetekohaselt kontrollitud ja ettevalmistatud doonoriverd. Mõnikord võib osutuda vajalikuks loote liigutuste pärssimine eriliste ravimite abil. Pärast vereülekannet hinnatakse kardiogrammi abil, kuidas loode protseduuri talus.

Alternatiivsed ravimeetodid

Üsasisesele vereülekandele ei ole teaduslikult põhjendatud alternatiive. Kui vereülekanne ei ole emale vastuvõetav, võib üritada immuunreaktsiooni ravimite abil maha suruda, kuid vastav kogemus on puudulik. Loote elu päästmise huvides võib osutuda vajalikuks enneaegse sünnituse esilekutsumise vajadus.

Võimalikud vereülekande tüsistused

Kõige sagedam üsasisese vereülekandega seotud probleem on selle ebaõnnestumine. See tähendab, et loote liigutuste, emaka kokkutõmmete vms tõttu ei õnnestu üle kanda planeeritud verekogust. On võimalik, et üsasisese vereülekande tagajärjena algab enneaegne sünnitustegevus, mis võib lõppeda enneaegse lapse sündimisega.

Väga harvadel juhtudel on kirjeldatud üsasisest infektsiooni. Samuti võib ette tulla eluohtlikku veritsust nabasoonest (torkekohast) või loote seisundi järsku halvenemist, mis mõlemad nõuavad vältimatut keisrilõiget.


Koostaja: dr. Aivar Ehrenberg