Ninaoperatsioonijärgne meelespea
- Vahetult peale operatsiooni võib ninast esineda veritsus. Kerge kuni mõõdukas veritsus on normaalne. Suurema veritsuse korral asetatakse verejooksu peatamiseks ninaõõnde hüübimist soodustav käsn, marlitampoon või õhuga täidetav spetsiaalne balloon. Hüübimist soodustavad käsnad imenduvad ise ja neid ei eemaldata. Marlitampoon ja balloon eemaldatakse järgmise päeva hommikul.
- Esimestel operatsioonijärgsetel päevadel võite nina peale asetada külmageelikoti 10–15 minutiks 2–3x päevas (vähendab turset ja veritsust). Külmageelikott katke eelnevalt riidega, et vältida naha külmakahjustust.
- Peale operatsiooni võib esineda peavalu ja kerget kuni mõõdukat palavikku (tavaliselt alla 38ºC). Operatsioonijärgseks valutustamiseks ja palaviku alandamiseks järgige raviarsti- või haiglapoolseid soovitusi.
- Nina puhastamiseks, hingamise leevendamiseks ja ninahaavade parandamiseks on oluline nina niisutamine. Ninahoolduse ja ninna pihustatavate ravimite osas annab Teile täpsemat infot raviarst.
- Kerge füüsiline koormus on lubatud alates teisest operatsioonijärgsest nädalast (jalutamine, võimlemine). Vältige tugevat füüsilist koormust vähemalt 2 nädalat pärast operatsiooni. Operatsioonieelse füüsilise aktiivsuse juurde võite tagasi pöörduda siis, kui operatsioonist on möödas 3–4 nädalat.
- Verejooksu ohu tõttu järgige 2 nädala jooksul järgmiseid soovitusi:
- võtke võimalusel töövõimetusleht;
- nuusake nina ettevaatlikult, üks ninapool korraga;
- tarvitage kõrgenenud vererõhu korral arsti poolt määratud ravimeid;
- vältige kuumaprotseduure (saun, vann, päevitamine);
- vältige füüsilist pingutust;
- vältige pikemaid auto-, bussi- ja lennureise.
- Operatsioonijärgne ninakinnisus hakkab vähenema 2–6 nädala jooksul. Operatsioonijärgne visiit toimub vastavalt arsti korraldusele.
- Operatsioonijärgse visiidi vajaduse ja aja osas annab Teile infot raviarst. Korduvvisiidil teostatakse üldiselt operatsioonipiirkonna vaatlus ja puhastamine.
NB! Võtke ühendust, kui Teil operatsioonijärgsel perioodil esineb
- püsiv või sage ninaverejooks (NB! Tugeva kontrollimatu verejooksu puhul helistage 112 või pöörduga lähimasse haiglasse);
- kehatemperatuuri tõus üle 38ºC;
- valu ja ninakinnisuse süvenemine;
- turse, punetus, kõrgenenud temperatuur haavapiirkonnas;
- kollakas-rohekas eritis ninast.
Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
L. Puusepa 8, Tartu
Valveõde 731 9783
www.kliinikum.ee/korvakliinik
Koostanud Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinik
09/2022