Õõnesrinna operatsioon

Õõnesrind on üks sagedasemaid rindkere kaasasündinud deformatsioone. Õõnesrinda esineb viis korda sagedamini meestel.

Õõnesrinna tekkel ei ole välja toodud ühte selget põhjust, kuid on leitud, et enam kui 40%-l on õõnesrinda esinenud ka varasemalt perekonnas.

Õõnesrind võib vajada korrektsiooni juhul kui deformatsioon on röntgenpildil väljendunud ning põhjustab südame- ning kopsude poolseid kaebusi (näiteks koormustaluvuse langust).

ÕÕNESRINNA KORRIGEERIMINE

Õõnesrinda korrigeeritakse vajadusel mini-invasiivse üldnarkoosis teostatava operatsiooniga. Operatsiooni käigus asetatakse kaamera kontrolli all rinnaku taha üks või mitu varrast.

Operatsiooniks kutsutakse patsient haiglasse tavaliselt üks päev varem, et teostada vajalikud uuringud ning analüüsid. Operatsioonipäeva hommikul ei tohi süüa ega juua.

Pärast operatsiooni jälgitakse patsiendi üldist seisundit ja enesetunnet osakonnas ning alustatakse esimestel päevadel hingamisharjutuste ning füsioteraapiaga.

Osakonnast koju lubatakse koju tavaliselt 5.– 7. operatsioonijärgsel päeval. Enne haiglast lahkumist õpetatakse haavahoolduse ning valuravi põhimõtteid ning selgitakse operatsioonijärgseid koormuspiiranguid.

ÜLDISED OPERATSIOONIJÄRGSED JUHISED

Operatsioonijärgsete piirangute eesmärk on saada maksimaalselt hea funktsionaalne ja esteetiline tulemus ning hoida ära varda nihkumine. Oluline on säilitada korrektne rüht ning lähtuda arsti ning füsioterapeudi soovitustest.

  • Tehke igapäevaselt hingamisharjutusi (sh sügavaid hingamisi) ja puhumisharjutusi.
  • 6 nädala jooksul (või esimese järelkontrollini) ei ole lubatud lamada kõhuli ja külgedel, võite magada vaid selili.
  • 4 nädala jooksul vältige käte tõstmist õlgadest kõrgemale. Vältige ka rotatsioone ehk pöördeid lülisambast. Mõõduka ulatusega painutused on lubatud, kuid neid peaks esimesed 4 nädalat tegema aeglaselt ja ettevaatlikult.
  • 2 nädala jooksul vältige raskete esemete ja seljakoti kandmist. 2 nädala möödudes võib naasta kooli, seljakoti raskus kuni 5 kg.
  • 1–3 nädala jooksul olge võimalikult aktiivne, kuid tegevusi tehke aeglaselt, vältides järske pöördeid ja kiireid liigutusi. Samuti soovitame käia jalutamas, joosta ei ole lubatud. Duši all saate käia tavapäraselt.
  • 3–6 nädalal võite hakata käsi vaikselt õla tasapinnast kõrgemale tõstma. Selleks võib alguses teha sõrmedega mööda seina ronimise harjutust, et parandada õlaliigese liikuvust. Juukseid saate kammida piiranguteta.
    Alates kolmandast nädalast soovitame 2-3 tunniseid jalutukäike. Oluline on teadvustada, et energiatase võib endiselt olla madal ja võite väsida kiiresti, kuid see on normaalne, energia taastub aegamisi.
  • 6.–8. nädalast alates võite magada külgedel, kui ei ole valus. Samuti võib proovida magada kõhuli. Lubatud on rotatsioonid lülisambast, kuid liigutused peaksid olema kontrollitud ja aeglased. Soovitame jätkata füüsilise aktiivsuse suurendamist, lubatud on naasta ka teatud spordialade juurde (koos piirangutega).
    Sõidukite juhtimine on lubatud, kui taastumine operatsioonist on läinud ilusti ning Te ei tarbi narkootilisi valuvaigisteid.
  • Alates 8. nädalast soovitame alustada ülakeha jõutreeninguga, võib tõsta raskuseid üle 5 kg. Jätkake või alustage ka aeroobset võimekust parandava treeninguga, nt sörkimine, ujumine, rattasõit, pilates või jooga.
  • 10–12 nädalat pärast operatsiooni tavaliselt koormuse osas enam piiranguid ei ole eeldusel, et taastumine on olnud ootuspärane ning opereerinud kirurg on andnud selleks loa.
  • 3–4 kuud pärast operatsiooni võib kanda seljakotti ilma piiranguteta ja osaleda kehalise kasvatuse tundides (juhul kui kirurg ei ole öelnud teisiti). Jätkata tuleks raskustega treenimist ja aeroobse võimekuse parandamist. Ilma piiranguteta võib naasta kontaktivabadele spordialadele, nt tennis, võrkpall, ujumine jne.

Rinnaku taha paigaldatud varras eemaldatakse tavaliselt 3–4 aastat pärast operatsiooni. Õõnesrinna taastekke risk pärast varda eemaldamist on väga väike (<2%).

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekirurgia osakond
2025