Õõnesrind
Õõnesrind on üks sagedasemaid rindkere kaasasündinud deformatsioone. Õõnesrinda esineb viis korda sagedamini meestel.


Õõnesrinna tekkel ei ole välja toodud ühte selget põhjust, kuid on leitud, et enam kui 40%-l on õõnesrinda esinenud ka varasemalt perekonnas.
Õõnesrind võib vajada korrektsiooni juhul kui deformatsioon on röntgenpildil väljendunud ning põhjustab südame- ning kopsude poolseid kaebusi (näiteks koormustaluvuse langust).
ÕÕNESRINNA KORRIGEERIMINE
Õõnesrinda korrigeeritakse vajadusel mini-invasiivse üldnarkoosis teostatava operatsiooniga. Operatsiooni käigus asetatakse kaamera kontrolli all rinnaku taha üks või mitu varrast.

Operatsiooniks kutsutakse patsient haiglasse tavaliselt üks päev varem, et teostada vajalikud uuringud ning analüüsid. Operatsioonipäeva hommikul ei tohi süüa ega juua.
Pärast operatsiooni jälgitakse patsiendi üldist seisundit ja enesetunnet osakonnas ning alustatakse esimestel päevadel hingamisharjutuste ning füsioteraapiaga.
Osakonnast koju lubatakse patsient tavaliselt 5.– 7. operatsioonijärgsel päeval.
Enne haiglast lahkumist õpetatakse patsiendile haavahoolduse ning valuravi põhimõtteid ning selgitakse operatsioonijärgseid koormuspiiranguid.
KODUNE ENESEHOOLDUS
Operatsiooni järgselt ei tohi kuni esimese järelkontrollini lamada kõhuli ega külgedel ning tõsta käsi õlgade tasemest kõrgemale. Vältima peaks ka äkilisi ette ja külgedele painutamisi ning raskete esemete kandmist.
Piirangute eesmärk on saada maksimaalselt hea funktsionaalne ja esteetiline tulemus ning hoida ära varda nihkumine.
Reeglina on 10-12 nädalat pärast operatsiooni lubatud piiranguteta koormus eeldusel, et taastumine on olnud ootuspärane ning opereerinud kirurg on andnud selleks loa.
Rinnaku taha paigaldatud varras eemaldatakse tavaliselt 3-4 aastat pärast operatsiooni. Õõnesrinna taastekke risk pärast varda eemaldamist on väga väike (<2%).
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekirurgia osakond
2025