Operatsioonihaava hooldus

HEA PATSIENT

See infoleht on koostatud sooviga anda Teile teadmisi ja kindlustunnet kodus haava eest hoolitsemisel. Õige haava hoolduse korral paraneb haav kiiremini ja saab vältida haava põletikuliseks muutumist.

MIS ON HAAV?

Haav on igasugune vigastus, mille puhul naha või limaskestade terviklikkus on katkenud ning defekt ulatub nahaalusesse koesse. Haav tekib kas trauma või kirurgilise vahelesegamise tõttu. Operatsioonihaavale on pandud õmblused (haavaniit) või klambrid (metallist haavasulgurid), millega haava servad fikseeritakse üksteise vastu. See tagab haava kiirema paranemise.

Haava piirkonnas võib esineda operatsiooni järgselt verevalum, mis aja jooksul kaob. Hiljem moodustub haava piirkonda arm, mis alguses on punane ja tundlik, pikapeale muutub heledamaks ja tugevamaks. Paranevas haavakoes ei ole veresooni, karvu ega higi- ja rasunäärmeid. Need moodustuvad uuesti hiljem.

HAAVA PARANEMINE

Haava paranemiskiirus on individuaalne. See on tingitud inimesest sõltuvatest ja mittesõltuvatest teguritest. Noorematel inimestel paranevad haavad paremini.

Kaasa aitab õige haava hooldus, positiivne mõtlemine, C vitamiini tarbimine.

Haava paranemist takistab haava hooletusse jätmine, suitsetamine, kaasuvad haigused (nt diabeet), üle- või alakaalulisus.

HAAVA HOOLDUS KODUS

  • Haava hoolduses on oluline puhtus.
  • Haavasidet ärge vahetage vajaduseta.
  • Hoidke haava kuivana ja sidemetes kuni õmbluste eemaldamiseni.
  • Duši alla võite minna teisel operatsioonijärgsel päeval.

HAAVA SIDEME VAHETUS

  • Enne haavaga tegelemist peske käed.
  • Pange valmis vajaminev sidematerjal. Side või plaaster valige vastavalt haava suurusele, mitte liiga väike ega suur.
  • Eemaldage haavalt side vahetult pesema minnes. Määrdunud side eemaldage piki haava, teise käega nahka toetades. Ärge kartke haavale vett lasta. Vesi puhastab haava. Kuivatage haav õrnalt rätikuga tupsutades. Asetage haavale puhas side.
  • Kui haava ei ole võimalik pesta voolava vee all, võite kasutada haava puhastamiseks toasooja NaCl 0,9% lahust või mõnda muud haavahooldusvahendit (saadaval apteekides). Kuivatage haav marlitampooniga õrnalt tupsutades. Asetage haavale puhas side.

SOOVITUSED

Enne õmbluste eemaldamist vältige ujumist, vannis ja saunas käimist. Ärge tõstke suuri raskusi. Vältige haavapiirkonna traumeerimist.

Haavavalu korral kasutage arsti poolt soovitatud valuvaigisteid.

TÄHELEPANU

Haavaõmbluste eemaldamise aja ütleb Teile raviarst.

Õmbluste eemaldamise järgselt on  soovitav 24 h haavale panna side.

Kui haava piirkonnas tekib punetus või turse,  tugevneb valu, eritub verd või mäda, kehatemperatuur on üle 37,5*C, pöörduge koheselt oma raviarsti või perearsti poole.

KIIRET PARANEMIST!

Koostajad: abdominaalkirurgia õed Ülle Maasing ja Piret Tammela
2022