Silmaoperatsioonile tuleku meelespea

Hea patsient! Teie operatsioon toimub Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliinikus. Operatsioonipäeval palume Teil tulla L. Puusepa 8 (sissepääs N. Lunini tn peaukse kaudu) hoone I korruse registratuuri J-korpuses.

Operatsioonile tulles võtke kaasa ravimid, mida Te pidevalt mingi kroonilise haiguse tõttu tarvitate (nt kõrgvererõhu- või südameravimid) ja vahetusjalanõud.

Operatsioonipäeva hommikul sööge tavapärane hommikusöök ja võtke kõik oma ravimid.

Kui operatsioon kulgeb iseärasusteta, saate koju sama päeva pärastlõunal.

Üldtervise halvenedes või ootamatu haigestumise korral (nt nohu, köha, palavik) vahetult enne haiglasse tulekut informeerige kindlasti silmakliiniku sekretäri telefoninumbril 7319 747.

Kui Teie nägemine halveneb operatsiooniaega oodates, soovitame uuesti pöörduda silmaarsti vastuvõtule. Aja saate kokku leppida registratuuri telefoninumbril 7319 100.

Hallkae operatsioon

Hallkae ehk katarakt on silma sees oleva läätse läbipaistmatuks muutumine, mille tõttu muutub järk-järgult halvemaks ka silmanägemine. Katarakti tekke täpset
põhjust ei teata, mõnikord tuleneb see silma muudest haigustest, vigastusest, üldhaigustest või viimaste raviks kasutatavatest ravimitest.

Kae on vanematel inimestel sageli esinev silmahaigus. Katarakti arenemist ei saa peatada. Kui kae on arenenud nägemist häirivaks, võidakse seda ravida operatsiooni teel.

Operatsioon tehakse üldiselt kohaliku tuimastusega. Kui hallkae on diagnoositud mõlemas silmas, opereeritakse korraga ühte, reeglina halvemini nägevat silma. Enne teise silma operatsiooni oodatakse esimese paranemist, ehk aeg kahe operatsiooni vahel peaks olema vähemalt 1 kuu.

Operatsiooni käigus eemaldatakse tuhmunud lääts ja silma asetatakse kunstlääts, mis on valmistatud spetsiaalsest plastmassist ja ei vanane.

Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliinik
01/2023