Silmapõhja laserravi

Mis on laserravi (laserfotokoagulatsioon)?

Silmapõhjade laserravi ehk laserfotokoagulatsioon on ravimeetod, mida kasutatakse silmapõhja muutuste tekke pidurdamiseks diabeetikutel, võrkkesta ehk reetina veenisulguse puhul ning võrkkesta rebendite ravis.

Kuidas laserravi töötab?

Reetina verevarustushäirega kohtadesse tehakse mikroskoopilised laserpõletused, mis annavad organismile signaali, et pole vaja uusi mittetäisväärtuslikke veresooni toota ja vähendavad reetina turset. Tillukesed lekkivad veresooned suletakse laserkiire poolt tekitatud põletustega. Laserravi on tavaliselt vajalik teostada korduvalt.

Kuidas toimub laserravi protseduur?

  • Silma pannakse pupilli laiendavaid ja valuvaigistavaid tilku. Laiendustilgad põhjustavad lühiajalist nägemise hägustumist.
  • Silma peale asetatakse spetsiaalne suurendav kontaktlääts, mis hoiab laud avatuna ja aitab laserkiirt reetinale fokusseerida.
  • Laserkiir suunatakse reetina ebanormaalsetesse osadesse.
  • Enamikele inimestele ei ole protseduur valulik, kuna kasutatakse ka valuvaigistavaid tilku, kuid see võib olla ebamugav. Kohe pärast protseduuri võib silm olla pimestatud ja nägemine udusem, mis on osaliselt tingitud laserkiirest ning osaliselt pupilli laiendamisest.
  • Laserravi teostatakse tavaliselt mitme järjestikuse raviseansi jooksul.
  • Tavaliselt lubatakse pärast laserprotseduuri koju. Kuna laserravi järgne nägemise taastumine võtab aega, soovitame tulla protseduurile saatjaga. Protseduuri järgselt soovitame kasutada päikeseprille, kuna laiendatud pupilliga silmad on valguskartlikud.

Koostatud TÜK silmakliinikus
2014