Südame Holter-monitooring
Holter-monitooring on uuring, mille käigus salvestatakse väikse seadme abil elektrokardiograafiliselt (EKG) Teie südamerütmi ja löögisagedust 24-48 tunni vältel juhul, kui traditsiooniline EKG ei ole andnud piisavalt infot Teie südame kohta.
Uuringu näidustused
- Südame rütmihäired
- Südame juhtivushäired (atrioventrikulaarne (AV) blokk)
- Südame rütmi- või juhtivushäiretele viitavad kaebused, nt seletamatud minestushood, äkiline peapööritus püsti tõustes või korduvad südamepekslemise episoodid, mis tekivad puhkeolekus või füüsilise koormuse ajal
- Südame löögisageduse ja rütmi kõrvalekalded
Uuringule suunab Teid pere- või raviarst.
Uuringu vastunäidustused
Uuringut ei saa teostada, kui Teil esineb äge nahalööve või -probleem rinnaku piirkonnas, mille tõttu ei ole võimalik elektroode rinnakule kleepida.
Uuringuks ettevalmistus
- Enne uuringut käige duši all.
- Süüa ja juua võite tavapäraselt.
- Riietuge mugavalt ja nii, et saaksite rinnaelektroodide paigaldamiseks eemaldada lihtsalt ülakeha riided.
Uuringu teostamine
- Teie rindkerele paigaldatakse EKG elektroodid, mis on juhtmetega ühenduses salvestusseadmega. Seadet kantakse spetsiaalses kotis, mis ei sega igapäevaseid toimetusi.
- Elektroodide paigaldamiseks puhastatakse nahk antiseptikumiga, vajadusel raseeritakse karvad.
- Uuringuseadmega saate teha oma igapäevatoimetusi, kuid vältige liigset higistamist ja intensiivset füüsilist koormust, mille tõttu võivad elektroodid lahti tulla.
- Uuringuseade ei tohi märguda, seetõttu ei ole lubatud ujumine ja duši all käimine.
- Seadet võite liigutada ja kanda vastavalt mugavusele, kuid juhtmed peavad olema kindlalt elektroodide küljes.Ööseks võite seadme koos kotiga sättida endale mugavasse kohta.
- Seadme eemaldamine enne kokkulepitud aega on keelatud!
Võimalikud tüsistused ja ohud
- Kuna elektroodid kinnitatakse nahale kleepribadega, võib tekkida allergiline reaktsioon või nahaärritus, eriti kui inimene on tundlik kleepribade koostisosade suhtes.
- Holter on elektrooniline seade, mistõttu tuleb vältida selle sattumist veekeskkonda (nt duši all käimine või ujumine), et mitte seadet kahjustada.
Seadme tagastamine ja uuringu tulemused
- Uuringu lõppedes tagastage seade L. Puusepa 8 F-korpuse I korruse infoleti kõrval olevasse musta kasti tööpäevadel kell 08:00-10:00.
- Reedel paigaldatud aparaadi võite tagastada nädalavahetusel endale sobival ajal või esmaspäeval ajavahemikul 08:00-10:00.
- Uuringutulemuste saamiseks võtke ühendust ravi- või perearstiga.
- Uuringutulemused on nähtavad ka Terviseportaalis.
Kui Teil on küsimusi uuringu kohta, siis pöörduge rütmihäirete osakonna poole telefonil 731 8454.
Koostaja: Tartu Ülikooli Kliinikumi südamekliinik
2025