Uriinipidamatuse ravi lingumeetodil

Uriinipidamise häireid on mitmesuguseid, neist sagedamini esinevad pingutus- ja sunduriinipidamatus.

Pingutusuriinipidamatus on tahtmatu uriini leke pingutusel (hüppamisel, jooksmisel jne) tingituna madalast kusitisisesest rõhust, vaagna sidekoe ja lihaste nõrkusest. Kergemate vormide korral võib abi saada spetsiaalsetest võimlemisharjutustest või ravimitest. 

Sunduriinipidamatuse puhul on viga kusepõie täitumise kontrollis. Põie ärritatavus on tõusnud ja urineerimisrefleksi tagasihoidmine on halvenenud.

Uriinipidamatuse kirurgiline ravi lingumeetodil on näidustatud juhul, kui on tegemist pingutus- või segatüüpi uriinipidamatusega. Viimase puhul esinevad korraga mõlemad haigusvormid.

Protseduuriks ettevalmistus

Narkoosiaegsete tüsistuste vältimiseks lõpetage 6 tundi enne operatsiooni tahke toidu ja jäägiga vedelike (piim, keefir, jogurt, viljalihaga mahl) tarbimine. 1 tund enne operatsiooni lõpetage selgete vedelike (vesi, viljalihata mahl, gaseerimata spordijoogid, must kohv, tee) tarbimine. Operatsiooni päeval ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi.

Operatsiooni saab teha ka kohaliku tuimestusega. Operatsiooni kestvus on u. 15-30 minutit.

Protseduuri kulg

Uriinipidamatuse operatsiooni eesmärgiks on kusiti-põie ühenduse toestamine, et kusiti ei avaneks füüsilise pingutuse ajal.

Lingumeetodi puhul kasutatakse toestuseks spetsiaalsest materjalist lingu, mis asetatakse tupe kaudu kusiti alla. Lingu otsad tuuakse välja spetsiaalse nõelaga kubeme piirkonnas. Eelnevalt tehakse sinna kaks 0,5 cm pikkust nahalõiget, mis hiljem suletakse. Niidid eemaldatakse ambulatoorselt 5. päeval pärast operatsiooni.

Protseduurijärgne periood

Olenevalt Teie tervislikust seisundist lubatakse koju samal või järgmisel päeval.

Võimalikud tüsistused ja ohud

Tüsistustena esineb põie vigastus üliharva, urineerimishäireid 2-3%, verejookse 0,5%, hilisemalt verevalumeid 1,5%, süvaveenide tromboosi 0,7%, haavinfektsiooni 0,1% juhtudest.

Lingumeetod on muudest operatsioonidest vähem traumeerivam. Meetodi efektiivsus on kõrge – kuni 90%-l patsientidest kaovad uriinipidamatuse kaebused.

Kodune enesehooldus

Kahe nädala jooksul pärast operatsiooni tuleb vältida raskuste tõstmist (üle 5 kg). Kui teete füüsiliselt kerget tööd, võite tööle minna järgmisel päeval pärast haiglast koju minekut. Vajadusel väljastatakse Teile töövõimetusleht. Günekoloogilisele kontrollile tuleb minna ühe kuu möödumisel operatsioonist.

Kindlasti pöörduge arsti poole, kui operatsiooni järgselt tekib:

  • temperatuuri tõus üle 37.5 C,
  • tugev valu kõhus,
  • verejooks tupest,
  • urineerimishäired.

Koostajad: dr. Ülle Kadastik ja dr. Kristiina Rull
12/2019